Češi žijící v cizině Interview Kolumbie

V Kolumbii je všechno gracias a Dios. Díky Bohu (II.)

[su_wiloke_sc_company_website]

Seismolog Jakub Schinkmann o univerzitě v Bogotě, o tom jaký je to být gringo a jak chutná juka. 2. díl našeho čtyřdílného seriálu. 

Mají ajfouny a všechno jako u nás?

Řekl bych, že ty nůžky jsou tam rozevřenější. Jsou tam fakt bohatý lidi a vedle toho lidi, co jsou na ulici. Když jsem tam byl minule, tak jsem letěl letadlem Bogota–Paříž a se mnou letěla celá školní třída. Jako že letí na školní výlet do Paříže přes oceán. Středoškoláci! A máš tam spoustu soukromých univerzit. Je tam jen jedna jediná státní univerzita Universidad Nacional de Colombia a všichni ostatní studenti jsou na soukromých školách. Mají na to.

Pan “telefonní budka”. Místo opravdových telefonních budek je totiž chlapík, který má mobily na řetízku a ten ti dá zavolat.
A tady ten chlapík je z nějakého záhadného důvodu dvakrát dražší.

Ty jsi na té univerzitě byl?

Jo, já jsem tam měl malou přednášku, bylo to super. Bylo vidět, že studenti, co tam jsou, nejsou nějaký autisti (směje se), ale věděli o geofyzice i mikroseismice docela dost.

Univerzita Universidad Nacional de Colombia je moderní. Stejně jako velká část Bogoty.
Na chodbách univerzity. Na nástěnce mají Marxe, Lenina i Che Guevaru (to je ten vousatý chlápek). Berou to pozitivně, všichni jsou tam hodně doleva. Hlavně mladý lidi. Komunismus a levičáství je v těch lidech víc než u nás.
V jídelně univerzity si kluk u jídla jednou rukou asi stokrát složil a rozložil Rubikovu kostku. Ilustrace toho, že na tuto univerzitu chodí opravdu jen ti nejlepší. Je to jediná státní univerzita na kterou všichni chtějí a málokdo se tam dostane.

Musíš umět španělsky?

Na univerzitě mluvili anglicky. Docela slušně. Ale celkově je ten průměr s angličtinou o dost horší. Všichni jejich sousedi mluví španělsky. Takže když na jednání někdo nemluví španělsky, tak smůla. Jeho problém. Bez španělštiny bych byl asi hodně ztracenej.

Tvoje nejoblíbenější kolumbijský jídlo?

Na všem jsem si tam hrozně pochutnal. Fakt se mi nikdy nestalo, že bych měl něco špatnýho. Skvělý ryby, jako přílohy dělají hodně platanos (obdoba banánů), batáty (sladké brambory) a juku. Pak jedí rýži, kukuřici a hlavně hodně maso.

Juka je kořenová hlíza. Zvenku je to hnědý a zevnitř bílý. Vypadá to jako kořen a chutná to jako taková tužší brambora.
Taky se tomu říká maniok, kasava nebo tapiok. Kořeny se oloupou a pak se z nich udělá kaše, těsto nebo mouka. Vyrábí se z toho ale i líh, ocet i pivko. Ta hmota se přidává i do polívek, omáček… nebo se to vaří v banánových listech. Prostě brambory 🙂
Všude dělají freshe a mají i zamražené čerstvé šťávy. To ovoce ani neznáš. Hrozně dobrý!

Jsou tam křesťané?

Velká většina. Všechno je gracias a Dios, díky Bohu. Je hezky, díky Bohu. Je mi dobře, díky Bohu… Když jsme jeli autobusem, nastoupil farář. Trochu zanedbanej, o tři čísla větší sako, špinavá kravata… a začal opravdu hlásit. Taková mobilní mše. Začal říkat něco o Bohu. „Kdo z vás si myslíte, že toho Boha opravdu potřebujete?“ A začal s biblí jako s pistolí mířit na lidi a říkal: „Na koho si vzpomenete, když vás někdo v noci přepadne a bude na vás mířit pistolí?“ A všichni: „Na Boha.“ Všem požehnal, pak to obešel, od každýho si vzal nějaký drobný a vystoupil o kus dál.

Takže jezdit jedině autobusem?

V tom autobuse je to fakt zábava. Dvakrát se mi třeba stalo, že přistoupili vojáci a zeptali se lidí, jestli je ten autobus unesenej. A všichni museli být zajedno v tom, že je všechno v pořádku. Že tam nesedí někdo s bouchačkou a nikomu nic nehrozí.

Dřív Bogotou projížděl vlak a teď už vše obsluhují jen autobusy. Koleje využívají jen bezdomovci.

Je tam hodně vojáků?

V Bogotě jsou fakt ulice, kde se ti nestane, že bys neviděl soukromou ochranku, policajta nebo vojáka. Jsou fakt na dohled od sebe. Chlapíci se psama na rozích, to je soukromá ochranka. Na ně se asi obyvatelé a sousedi nebo hotely složí dohromady. A mezi tím se na motorkách motají policajti a chodí vojáci. Ale s takovýma těma velkýma automatama.

A všechnu tuhle práci dělají mladý kluci. Máš pocit, že jim nebylo 18. Říkáš si, že by si měli jít někam kopat s merunou. Od Američanů mají M16 a těžce ozbrojený se procházejí po městě. Na druhou stranu je vidět, že to nejsou profíci. Když za nima přijdeš, tak ti klidně dojdou ukázat, kde je tam dobrá hospoda nebo kam si zajít na pivo. Fakt kluci, který vysbíraj po škole nebo po okolních vesnicích a nabídnou jim dobře placenou práci.

Jedeme na sever do džungle. V autě se veze úplně všechno. Od barelů s vodou, bomby s plynem, vajíčka, slepice… a nahoře seděli ještě dva týpci.
Vždycky se někde zastaví v pustině a lidi vlečou někam pryč pytel rejže, juky a kanystr nafty. A ani úplně malý děti tam nebrečí. Rodiče je klidně posadí na klín někomu cizímu a jede se. Někdo jim dá třeba pomeranč a děti si ho od cizího člověka klidně vezmou… nikdo to neřeší. Vůbec tam není to jak jsme vychovávaný u nás: “S cizíma lidma nemluv, od cizích lidí si nic neber”. Naopak.
Všude jedou malý pivečka a většinou je mají studený. V chladících boxech je tu rozváží každý den. (Pzn. redakce: Jakub je ten co dělá selfíčko, vlevo).
Desetiletý kluk běžně řídí motorku a veze ješte celou rodinu. Mámu, tátu, mladší ségru… a jedou někam přes poušť.

Berou tě jako Američana?

Všichni na tebe řvou gringo, což je Američan. Je to odvozený od green go, jako zelený uniformy, a podle jiný verze taky zelený doláče (smích). Což je i trošku pejorativní, protože ty jsi bílej, možná trošku rudej od sluníčka, bohatej člověk, což je pro některý lidi šance tě oškubat.

Takže je to otravný?

Není to tak všude. To jsou jen ty chudý nebo žebráci na ulici, ty po tobě pořád něco chtějí. Ale hotely, taxíky, služby… to je hrozná uctivost. Až jsem si říkal, nezasloužená. A ani se mě nesnažili obírat. Letiště–centrum jsem tam jel třeba 8x a ta cena byla pokaždý stejná.

Je tam horko?

V Bogotě je mírný klima, protože je to 2600 nad mořem. Teplota se tam střídá od 18 do 28. Takže tak trochu Kanáry, ale víc tam prší. Třeba dopoledne sluníčko, odpoledne deštík. Rozdíl zima–léto je daleko menší. V žádném bytě jsem neviděl topení, všude jen jednoduchá skla.

Moje kamarádka se vrátila po dvou letech z Mexika, že už ji štvalo, že je furt hezky.

Mám kamaráda, co tam žije, a tomu to taky trošku vadí. Čtyři roční období jsou skvělý. Tam nemáš sníh, a v Bogotě dokonce ani úplný vedro. Ale z Bogoty můžeš vzít za tisícovku letadlo a odletět do Santa Marty, kde jsi za hodinku a půl. A tam je fakt takový to karibský vedro. Těch 35 a furt sluníčko.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Další díly seriálu o Kolumbii na Slávanazdarvýletu.cz vyjdou během několika dní. Objednejte si náš newsletter nebo nás zalajkujte na FB, ať vám nic neunikne.

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK