Přijeďte oslavit lásku i sklizeň vytahováním červů z vody holýma rukama. Únorová slavnost Bau Nyale na populárním indonéském ostrově.
Fotka nahoře dnešní princezny je od Theodory Sutcliffe. Použito s laskavým svolením.
Žila byla princezna tak krásná, že nápadníci cestovali po celé zemi, aby ji požádali o ruku. Jenže ouha. V zápalu tvrdého konkurenčního boje nápadníků se rozhořelo to všechno, co je v lidech zlé. Nepřátelství, ublíženost, zatrpklost, úklady. Rozrušená princezna se raději vrhla do moře, než aby to šílenství dál pokračovalo. Když se vesničané ponořili do vody, aby ji našli, jediné, co našli, byly tisíce a tisíce mořských červů. Byla to snad proměněná princezna? Byl to snad symbol jejích vlnitých vlásků? Nebo to byl snad symbol bohatství královské rodiny? Ať tak nebo tak, červi dali vesnici bohatství a zavládl zase mír.
A dnes tedy lidé hledají princeznu?
Většinu z třímilionové populace ostrova tvoří Sasakové (zbytek jsou hinduističtí Balijci). Tisíce z nich díky této legendě každý rok přijíždějí na jižní a východní pláže ostrova Lombok v Indonésii, vstupují do moře a chytají červy (nyale). Tím se účastní slavnosti dvoření známého jako Bau Nyale, což v překladu znamená „Chytání mořských červů“. Pokračuje to dokonce rituálními souboji, kdy spolu muži bojují a používají štíty z ratanu. Součástí jsou i závody na koních na dlouhých plážích ostrova a zářivé kostýmní průvody sasackých žen ulicemi vesnic. Když padá soumrak, muži i ženy přicházejí k moři a poeticky spolu flirtují. Říká se tomu pantun. V jednom dni v roce tak můžete vyhrát partnera na celý život.
A červům je to všechno fuk?
Dokonce i červí životní cyklus je součástí námluv. Není to samozřejmě tak přesné, ale někdy po únorovém úplňku (mají lunární cyklus) červi opouštějí korálové útesy, kde obyčejně žijí, do vody vypouští sperma/vajíčka a může dojít k magickému páření blízko hladiny. Erotiku zaříznou místní, kteří chodí vodou, kyblíky nabírají pářící se tvory a svůj úlovek vylévají na plachty, na kterých červy třídí a čistí.
Co s těmi červy proboha dělají?
Jedí se. Přináší to prý krásu, prosperitu a plodnost. Připravují se nejrůznějšími způsoby. Nejoblíbenější je polévka (kalek moren) s čerstvě strouhaným kokosem. Pepe nyale je zase směs s kořením a opět nezbytným kokosem opékaná nad ohněm v banánových listech. Pro mlsání po celý rok se to zase nakládá s rozemletými krevetami do pálivé pasty s názvem trasi. Tu seženete, i když dorazíte mimo dobu slavnosti.
Červi jsou používáni i jako hnojivo a především: tradiční medicína je používá jako afrodiziakum pro zvýšení sexuální aktivity. Je otázka, jestli se vaše sexuální choutky spíš nezmenší, když si vzpomenete, co jste pro svoji hvězdnou pětiminutovku museli pozřít.
Kdy to přesně je?
Hledejte pláž Pujut na jihu ostrova. Kolem té se to většinou točí. Jestli tam vyrazíte, zkontrolujte si přesný termín akce. Festival Bau Nyale vychází z lunárního cyklu, takže vyznat se v něm pomocí našeho kalendáře je docela fuška. Astronomicky letos (2019) vychází tento úplněk na 19. února.
Stránky indonéské centrály cestovního ruchu jsou tady, ale aktualizace termínů je stejně tajemná jako mořští červi :-).