Jídlo Indonésie

Lov červů a krása princezny. To spojil festival na Lomboku

[su_wiloke_sc_company_website]

Přijeďte oslavit lásku i sklizeň vytahováním červů z vody holýma rukama. Únorová slavnost Bau Nyale na populárním indonéském ostrově.

Fotka nahoře dnešní princezny je od Theodory Sutcliffe. Použito s laskavým svolením. 

Žila byla princezna tak krásná, že nápadníci cestovali po celé zemi, aby ji požádali o ruku. Jenže ouha. V zápalu tvrdého konkurenčního boje nápadníků se rozhořelo to všechno, co je v lidech zlé. Nepřátelství, ublíženost, zatrpklost, úklady. Rozrušená princezna se raději vrhla do moře, než aby to šílenství dál pokračovalo. Když se vesničané ponořili do vody, aby ji našli, jediné, co našli, byly tisíce a tisíce mořských červů. Byla to snad proměněná princezna? Byl to snad symbol jejích vlnitých vlásků? Nebo to byl snad symbol bohatství královské rodiny? Ať tak nebo tak, červi dali vesnici bohatství a zavládl zase mír. 

Magická atmosféra večerního hledání červů symbolizující lásku. Foto: Beat Schenkel, FB
Magická atmosféra večerního hledání červů symbolizující lásku. Foto: Beat Schenkel, FB

A dnes tedy lidé hledají princeznu?

Většinu z třímilionové populace ostrova tvoří Sasakové (zbytek jsou hinduističtí Balijci). Tisíce z nich díky této legendě každý rok přijíždějí na jižní a východní pláže ostrova Lombok v Indonésii, vstupují do moře a chytají červy (nyale). Tím se účastní slavnosti dvoření známého jako Bau Nyale, což v překladu znamená „Chytání mořských červů“. Pokračuje to dokonce rituálními souboji, kdy spolu muži bojují a používají štíty z ratanu. Součástí jsou i závody na koních na dlouhých plážích ostrova a zářivé kostýmní průvody sasackých žen ulicemi vesnic. Když padá soumrak, muži i ženy přicházejí k moři a poeticky spolu flirtují. Říká se tomu pantun. V jednom dni v roce tak můžete vyhrát partnera na celý život. 

Pochoutka, lék i proteinová bomba. Foto: Beat Schenkel, FB
Pochoutka, lék i proteinová bomba. Foto: Beat Schenkel, FB
Co by člověk nesnědl pro lásku! Foto: Beat Schenkel, FB
Co by člověk nesnědl pro lásku! Foto: Beat Schenkel, FB
image
A tak naběhnou davy. Foto: Foto: Beat Schenkel, FB
Na Lomboku se nechodí na brambory ani na chmel. Foto: Beat Schenkel, FB
Na Lomboku se nechodí na brambory ani na chmel. Foto: Beat Schenkel, FB
https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430

A červům je to všechno fuk?

Dokonce i červí životní cyklus je součástí námluv. Není to samozřejmě tak přesné, ale někdy po únorovém úplňku (mají lunární cyklus) červi opouštějí korálové útesy, kde obyčejně žijí, do vody vypouští sperma/vajíčka a může dojít k magickému páření blízko hladiny. Erotiku zaříznou místní, kteří chodí vodou, kyblíky nabírají pářící se tvory a svůj úlovek vylévají na plachty, na kterých červy třídí a čistí.

Co s těmi červy proboha dělají?

Jedí se. Přináší to prý krásu, prosperitu a plodnost. Připravují se nejrůznějšími způsoby. Nejoblíbenější je polévka (kalek moren) s čerstvě strouhaným kokosem. Pepe nyale je zase směs s kořením a opět nezbytným kokosem opékaná nad ohněm v banánových listech. Pro mlsání po celý rok se to zase nakládá s rozemletými krevetami do pálivé pasty s názvem trasi. Tu seženete, i když dorazíte mimo dobu slavnosti.

Červi jsou používáni i jako hnojivo a především: tradiční medicína je používá jako afrodiziakum pro zvýšení sexuální aktivity. Je otázka, jestli se vaše sexuální choutky spíš nezmenší, když si vzpomenete, co jste pro svoji hvězdnou pětiminutovku museli pozřít.

Muži taky rituálně bojují se svými soky. Ale vlastně je to docela na krev. Foto: Beat Schenkel, FB
Muži taky rituálně bojují se svými soky. Ale vlastně je to docela na krev. Foto: Theodora Sutcliffe.
Probíhají dostihy na pláži. Foto: Theodora Sutcliffe.
image
A ženy jsou krásné. Foto: Profimedia, robertharding
Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat
Příprava v bambusových listech je asi o něco přijatelnější než vývárek. Foto: Beat Schenkel, FB
Příprava v bambusových listech je asi o něco přijatelnější než vývárek. Foto: Beat Schenkel, FB

Kdy to přesně je?

Hledejte pláž Pujut na jihu ostrova. Kolem té se to většinou točí. Jestli tam vyrazíte, zkontrolujte si přesný termín akce. Festival Bau Nyale vychází z lunárního cyklu, takže vyznat se v něm pomocí našeho kalendáře je docela fuška. Astronomicky letos (2019) vychází tento úplněk na 19. února.  

Stránky indonéské centrály cestovního ruchu jsou tady, ale aktualizace termínů je stejně tajemná jako mořští červi :-). 

Pohled na záliv u vesnice v době festivalu. V mapě hledejte na jihu ostrova záliv "Laut Lombok". Foto: Beat Schenkel, FB
Pohled na záliv u vesnice v době festivalu. V mapě hledejte na jihu ostrova záliv “Laut Lombok”. Foto: Beat Schenkel, FB
image
A když tu není zrovna festival, je tady, přesně na stejném mistě (vzadu vidíte stejný kopec) příjemně mrtvo. Foto: Profimedia, SIPA USA

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK