Dobrodružství Počasí Tipy a triky

Lovit tornáda i běžet po Sahaře… Dobrodružství, která byste měli stihnout než umřete (2)

[su_wiloke_sc_company_website]

Život můžete prosedět u počítače, ale existují věci, které vás zvednou ze židle. V této nové rubrice vám poradíme, co podniknout, aby byl váš život pestřejší. Většinu tipů jsme osobně vyzkoušeli!

 Montana, USA 

Kromě občasných záplav je počasí u nás nudnější než v USA. Jeďte tam proto hledat tak hnusné počasí, že by o něm vaše babička vyprávěla celé týdny. Společnost Storm Chasing Adventure Tours, která tyhle výlety pořádá, využívá při stopování tornád na texaských Velkých pláních družice.

6 nebo 10 denní výlety a realitu zábavnější než film V oku tornáda nabízí cestovka na svých stránkách tady.

Zažijete dramatické chvíle. Tohle není film.
image
Není to vždycky jenom sranda. Dva mrtví v Conventu, Louisianě. Máte cestovní pojištění? A jste dost blázni?
Takhle vypadají americké kroupy. Tohle vyfotil tým v Oklahomě.
Z tohohle mráčku pršet nebude.
Když chcete lovit tornáda, potřebujete speciální techniku. Výzkumná vozidla projektu ROTATE. Vyfocenu v Russellu v Kansasu.
Propagační video z nahánění tornád:

image
A někdy je potřeba těžší kalibr. Tohle je Tornado Intercept Vehicle 2 (TIV 2). Uvnitř je kamera IMAX pro natáčení filmů uvnitř tornád.
Discovery Channel má tuhle ubohou plechovku. Pro zvýšení sebevědomí jí říkají Dominator 2. Spatřeno ve Valentine, Nebraska.

 Jaisalmer, Indie 

Jak si vyrobit pořádnou žízeň na ledové indické pivo? Vyrazte na velbloudím hřbetě do kamenité pouště Thár, pokrývající jižní část státu Rádžastán. Ve městě Džajsalmér jsou malé cestovky, které vám na klíč zařídí velbloudí trek za pouštními kmeny (cca 600 Kč/den). Počítejte s tím, že je to masovka, ale i tak si to užijete.

Tady je link na jednu z cestovek, která si už vysloužila dobré jméno.

 Madagaskar 

Nežijí nikde jinde na světě než právě tady a můžete jich tu potkat asi třicet druhů. Pokud budete mít štěstí, mohou vás proslavit (poslední nový druh byl objeven teprve v roce 1987 a způsobil světovou senzaci). Hlavním důvodem k výpravě za lemury na Madagaskar je ale fakt, že do svého teritoria nepustí jiné lemury. Úplně jako my v hospodě.

Pár detailů o lemurech bambusových najdete na této stránce o Madagaskarské přírodě.

 Réunion, Francie, Indický oceán, Afrika 

Sopečný frankofonní ostrov v Indickém oceánu proslul svými pohádkovými plážemi. Málokdo ale ví, že vnitrozemí Réunionu ukrývá dokonalé (a pusté!) trekové trasy. Tisícemetrové horské masivy jsou většinou porostlé džunglí, ale na treku kolem stále aktivního vulkánu Piton de la Fournaise (na fotce nahoře) můžete obdivovat nejrůznější projevy sopečné činnosti.

Turistický portál Reunionu (částečně i v angličtině! haha) tady.

V Česku nesmíte vyrazit do přírody a jen tak střílet zvířata. Na Aljašce ale můžete vystopovat grizzlyho, střelit ho do hrudi, uříznout mu hlavu, nechat si ji vypreparovat a pověsit nad pohovku v obýváku. Pokud máte rád krev, jste hodně bohatí a tak trochu snobi, je pro vás tenhle výlet přesně to pravé.

Devítidenní lov přijde na 14 000 dolarů (300 000 Kč) a v ceně je jedno skolené zvíře. Za dalšího medvěda hnědého připlatíte 7000 dolarů. Stránka místního pilota a lovce, který vás tam zaveze.

Pzn. z redakce od Jana Strmisky: V našem minulém díle jste kritizovali náš tip na lov sobů v Grónsku. Spousta z vás se ozvala s tím, že je to nechutné. Ale zamysleme se nad tím. Tahle zvířata žijí přirozený a svobodný život v přírodě. Lovci je bez zbytečného utrpení zabijí a sní. O co je to horší, než trápit zvíře zavřené někde v betonové krabici “kde není na očích” a kde pomocí různých urychlovačů prožije svůj šílený a krátký “život”. Nějaká nám neznámá entita ho tam neosobně zabije a my to maso v obarvených a veselých krabičkách šťastnýchmealů podáváme našim dětem, které to baští bez výčitek a pocitu zodpovednosti ze smrti živé bytosti. To má být jako to lepší? 

Ty děti často ani netuší, že to co jí, pochází ze živých bytostí stejně roztomilých jako je jejich domácí mazlíček. Neuvěřitelně se tak dnes prohloubila propast mezi naším vnímáním různých živočišných druhů (viz. heslo speciesismus na Wiki). Jsou druhy, které zotročujeme v koncetrácích a vesele vraždíme a pak jsou druhy, které povyšujeme za objekt totální lásky. A ty mají často vyšší hodnotu než naši nejbližší (lidé). Paradoxní je, že ale nemají o nic větší svobodu než jejich příbuzní v prasečácích, ale to už je další téma…

Mark Zuckerberg se nad tím vším zamýšlel podobně. Tady je citát z jeho dopisu, který poslal jako vysvětlení do časopisu Fortune: “Mnoho lidí zapomíná, že na to aby jste museli jíst maso, musí zemřít živá bytost. Mým cílem je nikdy na to nezapomínat a vážit si toho co mám. Tento rok (2011) jsem se v podstatě stal vegetariánem, protože jím pouze maso ze zvířat, která jsem si sám zabil. A zatím je to dobrá zkušenost. Jím mnohem zdravější potraviny a hodně jsem se naučil o udržitelném zemědělství a o chovu zvířat”. 

 Alžír, Afrika 

Písečný maraton je test odolnosti, jehož smyslem je oddělit opravdu silné od těch, kteří jsou silní jen na to o téhle šílenosti vůbec přemýšlet. Vzdálenost odpovídá 5,5násobku regulérního maratonu, teplota často dosahuje 50 °C a pětina trasy vede písečnými dunami. Zásoby na celou dobu si navíc musíte pořád táhnout v batohu na zádech. Stránky organizátora.

A běžíte….
image
A běžíte.

Ale nezoufejte, i pokud nejste kovový člověk, můžete si to dát s cestovkou jen jako pěší tůru. Nebojte, není to zas taková rozmařilost, částečně se spí v uprchlických táborech. Podrobnosti o tomto “pohodlnějším” způsobu jsou tady.

 Alžír, Afrika 

Sjíždíme desetikilometrový úsek rozzuřené řeky Sjoa v národním parku Jotunheimen na sever od Osla. Všude kolem nás se vaří bílá voda. Padá, hučí, šumí a zuřivě se zmítá mezi překážkami. Máme instruktora, pět kolegů v raftu a hlavně desetiminutový výcvik. Jeho základní a nejdůležitější poučka zněla: „Když už vypadnete z lodi, plavte do proudu vždycky nohama napřed. Neprorazíte si lebku o kámen.“ Radši bych ale nevypadnul – vodá má jen pět stupňů nad nulou. Jenže se mi to nedaří. V první vážnější peřeji se stávám mužem přes palubu. Sranda se rychle mění v horor. Chci nahoru, ale helmou neustále narážím na dno raftu. Konec zábavy! Nadechuju vodu. Před očima mi neběží celý můj život, na to nemám čas. Když mě moji kolegové o kus níž konečně vyloví z peřejí, chroptím a je mi úplně jedno, že prý není problém oživit utopence, který byl pod ledovou vodou čtyři minuty.

Místní servis je skandinávsky dokonalý. Kompletní nabídka a ceny jsou tady.

image
Je čas začít spřádat plány na léto.

 Phonsavan, Laos 

Severní Laos byl za vietnamské války nejbombardovanějším místem na zemi. Američané sem shodili víc bomb než na Drážďany. Na polích kolem městečka Phonsavan se dodnes povalují stovky kusů nevybuchlé munice. Domorodci ji sbírají a prodávají překupníkům. Ti z ní vysypou smrtící náplň a kovové části prodají do šrotu. Cesta po stopách války je cool, ale vozit si domů nevybuchlou pumu je hloupý nápad. Leťte do Bangkoku. odkud jezdí noční autobus do laoské metropole Vientiane (cca 500 Kč). Do Phonsavanu se odtud létá za cca 50 USD.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

A až ty hrůzy uvidíte, určitě přispějete na práci organizace, která se snaží odminovávat svět a koupíte si jejich Vánoční poukaz. 10 liber je na kurz pro děti aby přežily, za vašich 35 liber se pořídí trénink “protiminového” psa a 120 liber je za detektor min. Lepší než utratit to za kraviny v Alze.

Ivan Brezina

Na desítkách výprav do asijských zemí prožil více než tři roky života. Je autorem legendárního cestovního průvodce Cesty na východ (o pozemní trase z Česka do Indie) a jako novinář se specializuje hlavně na cestování. Píše třeba pro přílohu Víkend MF Dnes, také pro Travel Digest, Koktejl nebo Elle. Pro cestovatelský pořad Objektiv České televize natáčí reportáže, kterých bylo až dosud odvysíláno více než osmdesát.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK