Cizinci mezi námi Interview Německo

Marvin z Dortmundu: “Chybí mi jídlo, co vaří moje máma.”

Na to, abyste dobře poznali jiný národ, se tam musíte odstěhovat. Anebo vyzpovídat někoho, kdo žije tady, zná naše podivuhodné libůstky a dokáže je porovnat s libůstkami vlastního národa. Pro expaty žijící v Česku jsme si připravili zákeřné otázky, na kterých zkoušíme jejich smysl pro humor a taky duchaplnost příslušníků různých národů. Zaujme vás Kanaďan, Rus nebo snad Američanka? Vybírejte si cíl dovolené na základě lidskosti.

Odkud jsi a proč ses přestěhoval do České republiky?

Jsem z Německa, bydlel jsem blízko Dortmundu v takovém malém městě, které nikdo nezná. A proč jsem se přestěhoval sem? No, byl jsem na mizině a hledal jsem nějaké pěkné místo, kde by se dalo žít levně. A vyšla mi z toho Praha.

Souvisí nějak tvoje práce se zabíjením Čechů?

Aktuálně spolupracuju na vývoji nějakých on-line produktů a služeb, takže pokud s nimi Češi jednou budou u počítače trávit až moc času, může je to i zabít (smích). Ale spíš asi ne.

A co ve svojí knížce, tam jsi žádnou svoji postavu nezabil?

V knížce, co teď píšu, jedna postava umírá, ale není to Čech.

Dnes Marvin Schulz, spisovatel, marketér a copywriter na volné noze.
Cestoval jsi někdy víc než 100 km v kufru auta?

Já ne, ale jednou jsem do kufru naložil svého kamaráda. Bylo nás tehdy do auta moc a báli jsme se, že nás zastaví policie. On byl nejvíc opilý, tak ani moc neprotestoval. A vlastně jsme tehdy ujeli zhruba těch 100 km. Jeli jsme z Kolína nad Rýnem do Dortmundu.

Co se ti líbí na Češích?

Líbí se mi, že jsou pořád tak trochu nevrlí, takže mi připomínají mě samotného. A taky se mí líbí, že mají rádi psi a přírodu.

A co se ti na nich naopak nelíbí?

Že málokdo mluví pořádně anglicky…

Žiješ v komunitě expatů, nebo s Čechy?

S Čechy. Jak jsem mluvil o tom, že jsou Češi pořád tak trochu nevrlí, tak to je dojem, který mám hlavně ze svého spolubydlícího.

Chybí ti tady něco?

Ani ne.

A co třeba jídlo? Nebo je něměcká kuchyně podobná té české?

Chybí mi jídlo, co vaří moje máma. Takový ty jednoduchý, ale domácí věci: maso nebo ryba se zeleninou a bramborama. Ale to mi chybělo, i když jsem žil ještě v Německu, protože jsem prostě nebydlel s našima.

Je něco co bys na téhle zemi změnil?

(Dlouho váhá, tak jsem mu napověděla: Řekni, že bys vyměnil našeho prezidenta.) Myslím, že byste mohli mít jiného prezidenta. (smích)

Mají Češi nějaké kulturní nebo sociální stereotypy, které by v Německu byly považovány za nevhodné nebo urážlivé?

Myslím, že ne. Řekl bych, že Češi a Němci k sobě mají docela blízko.

Máš v Praze nějaká oblíbená místa?

Nejradši mám kavárnu Alibi na Praze 6, v létě jsem hodně chodil k metronomu na Letné, obecně Letná a Stromovka jsou super místa na procházky. A Divoká Šárka je taky skvělá.

 

Znáte zajímavé cizince, jejichž charisma nás připraví na mentalitu lokálů před tím, než vyrazíme na jejich rodnou hroudu? Dejte nám vědet.

Maroko

Německo

Rakousko

Kolumbie

Kuba

Balkán

Rusko

Britské ostrovy

Mali

Peru

Ázerbajdžán

Polynésie

Chorvatsko

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK