Zdraví Nizozemí

Město, kde žijí jen dementní lidé

[su_wiloke_sc_company_website]

V Nizozemsku je falešná vesnice, určená výhradně pro lidi trpící demencí

Fotka nahoře: Nizozemský ministr zdravotnictví, blahobytu a sportu Hugo de Jonge na nizozemnském mistrovství elektrických skútrů pro seniory v Zandvoortu. Hugo v tu chvíli nevypadá úplně chytře. Foto: Profimedia.

Na první pohled je De Hogeweyk úplně normální nizozemská vesnice. Kousek za okrajem Amsterodamu, daleko asi jako Chodov od centra Prahy. Lidé tu žijí poklidně idylickým životem (nemyslíme ten Chodov). Projekt Hogeweyk je umělá vesnice, vytvořená jako experimentální průkopnický stacionář pro seniory s demencí.

https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430

To se tam postižení sešli náhodou?

Ne. Studio Molenaar&Bol&VanDillen Architecten dostalo zadání vytvořit polootevřený komunitní prostor, kam se umístí lidé s podobným postižením této kategorie a bude se na ně působit takzvanou reminiscenční terapií. To je terapie respektující životní zkušenosti a momentální psychologické ukotvení pacientů. Cílem je menší míra stresu. V Hogeweyku je totiž nikdo nenutí mentálně se vyrovnávat s moderní dobou, která je pro ně už cizí. Lidé se uklidní a nakonec potřebují i méně léků (proti depresi). Tohle experimentální město bere své obyvatele zpět do idylické, uklidňující, zdravější a šťastnější minulosti s ohromujícími terapeutickými výsledky.

Děti mají twitch.tv a důchodci tuhle offline plošinovku. Foto: Hogeweyk FB
V obci Weesp, je malá pohádková vesnička pro důchodce. Foto: Molenaar&Bol&VanDillen Architecten
V obci Weesp, je malá pohádková vesnička pro důchodce. Foto: Molenaar&Bol&VanDillen Architecten
Jsem v důchodu, bydlím v hotelu a nevím jak se jmenuju. Foto: Molenaar&Bol&VanDillen Architecten
Jsem v důchodu, bydlím v hotelu a nevím jak se jmenuju. Foto: Molenaar&Bol&VanDillen Architecten

Není to jako z filmové pohádky?

Je, a to doslova. Experiment je inspirován slavným filmem Truman Show. Jim Carrey tu hraje postavu Trumana Burbanka, prvního člověka, kterého adoptovala reklamní společnost. Žije v jakémsi umělém idylickém reklamním městečku, stvořeném jen pro něj, a celý jeho život od narození (naprosto nepřetržitě) sledují diváci u televizních obrazovek. On nic netuší, žije si v jakési umělé bublině. Když chce odjet, vždy se mu něco postaví do cesty.

image
Falešné městečko z Truman Show. Foto: Profimedia/Paramount

Takhle dnes přeci funguje byznys na sociálních sítích?!

Truman Show byl velice vizionářský film. Přímý přenos třeba nebyl v příběhu nikdy přerušován reklamními šoty. Reklama na produkty byla umísťována podprahově tak, že třeba Jim někoho potkal, koupil si něco, co mu režie narafičila, atd. Je to geniální předpovědění toho, jak dnes žijí a vydělávají youtubeři a instagrameři, a toho, jak je dnes nerozlišitelný rozdíl mezi pravdou a reklamní manipulací. Je neuvěřitelné, že až do roku 2009 byl product placement v ČR zakázán. Dnes už byla pravda tak zrelativizována, že nikoho nezajímá. Lžou prezidenti, manipulují youtubeři… a absurdně: jako hlavní výhodu tohoto způsobu mediální komunikace se ohánějí „autentičností“.

Jim Carrey spinká. Jaký výrobce ale zaplatil to skvělé ložní prádlo? A co bude mít značkového ke snídani? Foto: Profimedia/Paramount
Jim Carrey spinká. Jaký výrobce ale zaplatil to skvělé ložní prádlo? A co bude mít značkového ke snídani? Foto: Profimedia/Paramount

A co ti důchodci?

Senioři v projektu Hogeweyk jsou na tom s product placementem výrazně lépe než my. Drtivou většinu 20milionového projektu (v eurech) totiž zaplatila nizozemská vláda. Takže opravdu jde o bohulibě idylický projekt. V areálu žije 152 seniorů, o které se nonstop stará personál pečovatelů, lékařů a zdravotních sester, maskovaných jako běžný „hotelový“ personál. Celý komplex má dokonce i vlastní měnu, aby si obyvatelé mohli koupit drobnosti, pochoutky a zbytné věci a aby současně nehrozilo riziko, že kvůli alzheimeru zaplatí za rohlík celým důchodem.

Když odzoomujete, uvidíte hned Amsterodam a moře:

Takže je to takové nudné sídliště?

Právě že vůbec. Nám se moc líbí, že jsou v komplexu různé části designované podle zálib jednotlivých lidí. Jde o 23 domů a každý vypadá uvnitř trochu jinak, ale především je zaměřen na jiný typ lidí. Bývalí punkáči bydlí jinde než yuppíci. Mají tu sedm různých typů zaměření:

  • Stedelijk: pro ty zvyklé žít ve městě.
  • Goois: když máte aristokratické sklony k národnímu snobismu.
  • Ambachtelijk: pro ty, které bavilo pracovat rukama (jako řemeslníci).
  • Indisch: pro ty, co mají nostalgický vztah k Indonésii (bývalá Nizozemská východní Indie).
  • Huiselijk: pro bydlenky.
  • Cultureel: obývají ho fanoušci kultury (divadla a kina).
  • Christelijk: pro ty, kteří se především obracejí k bohu, ať už jakéhokoli náboženství.
No dobře, není to staré, stylové kino. Ale pokus dobrý. Foto: Molenaar&Bol&VanDillen Architecten
No dobře, není to staré, stylové kino. Ale pokus dobrý. Foto: Molenaar&Bol&VanDillen Architecten

Takže je tu nikdo nebuzeruje?

Ano, o tom to je. Zaměstnanci/pečovatelé mají zakázáno své klienty opravovat v případě, že mluví z cesty, že si pletou historické souvislosti nebo si pletou své vzpomínky. Vše je pod takovou romantizující dekou. Samozřejmě na přímý dotaz mohou odpovědět správně, ale vzhledem k povaze Alzheimerovy choroby a demence, při níž si obyvatelé pamatují dávnou minulost, ale rychle zapomínají současnost, i nepříjemně správné odpovědi, které by snad mohly strhnout iluzi infantilní romantiky, budou rychle zapomenuty.¨

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK