Létání Urbex USA

Na čem se kalibrují satelity?

[su_wiloke_sc_company_website]

Tyhle obří pouštní čárové kódy po celá desetiletí sloužily k jemnému seřízení špionážních satelitů.

Edwardsova letecká základna (Edwards Air Force Base) v Kalifornii je slavné místo. Armáda tu testuje své nabušené vojenské stroje. Od 40. let tu vojáci zahořovali všechny významné prototypy. Pilot Chuck Yeager tu v letadle Bell X-1 poprvé překonal hranici rychlosti zvuku (1300 km/h) ve vodorovném letu.

Základna ale není jen náhodně vybrané magické místo. Letci tu mají skvělé podmínky. Celé je to tu vybudováno na dně vyschlého Rogersova jezera s celoročním extrémě stabilním počasím, nízkou oblačností a skvělou viditelností. Původně letiště sloužilo i jako hlavní přistávací dráha pro raketoplány (dosedlo jich tu 54). Odtud se pak dopravovaly znovu ke startu na Floridu. V areálu jsou taky muzea NASA, takže přesto, že jde o místo kam dodnes létají extrémě utajované prototypy špičkových letadel, můžete si sem udělat výlet. Web NASA s odkazem na prohlídky je tady.

Video žihadel, které teď létají na základně:

Tak na co je ten pomalovaný asfalt?

Funguje to podobně jako u vašeho optometristy. Místo velikosti tenisového kurtu s namalovanými křivkami slouží jako kalibrační terč. Zebří motiv je obrovsky zvětšená reprodukce standardizovaného testovacího grafu z roku 1951 (1951 USAF resolution test chart). Amíci ho používají pro kalibraci mikroskopů, kamer i skenerů. Struktura čar vychází z přesného matematického vzorce. Jestli vás to zajímá, koukněte na podrobnosti tady.

Obyčejně má tenhle testovací graf skromější rozměry.
Poušť ale potřebuje rozmáchlejší velikost.
Vypátrali jsme to místo na mapě (odzoomujte si, ať vidíte tu nekonečnou poušť okolo):

image
X-15, dosud nejrychlejší sporťák světa.

Kalibrované kamery byly nainstalovány na mnoho typů letadel a samozřejmě i na experimentální raketové letadlo X-15, které od 60. let (!) stále drží rekord pro nejrychlejší letadlo s posádkou. X-15 létalo rychlostí 6 Machů a třináckrát s ním piloti dosáhli okraje vesmíru.

V prostoru základny je kalibračních míst víc. Letadlo vedle je jen z okrasných důvodů.

Divně pomalovaný obdélník v Mohavské poušti má pro lidstvo větší důležitost, než modrá zóna vašeho oblíbeného parkoviště.
Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat
image
Edwardsova základna je taky místem, kde se nachází největší kompas na světě. Obrazec vyznačený v poušti s přesností milimetrů slouží jako nouzová orientační pomůcka. U experimentálních letadel se tak nějak předpokládá, že navigační přístroje mohou mít poruchu. Rekordní velikost je jen hezký vedlejší produkt.

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK