Architektura Eurovíkendy Norsko

Nejkrásnější kadibudka na světě

 • Instagram index
  10
 • Party faktor
  2
 • Úleva
  10
 • Dostupnost
  4
[su_wiloke_sc_company_website]

Uredd: Norové postavili nejkrásnější veřejné WC na světě.

Norsko má nejen speciální otcovskou dovolenou a zákonem potvrzené právo toulat se venku po přírodě. Norsko se svými obrovskými ropnými penězi investuje i do krásy. 

A právě nejnověji pokořili i metu absurdní krásy. Nově přestavěné odpočívadlo v pobřežní oblasti Gildeskål (kraj Salten) je designovým skvostem navozujícím uvolnění podobně velkolepé jako božská úleva po kvalitním vyprázdnění tělesné schránky v rámci metabolického cyklu (lidově v*****í).

Vyrobeno z matného skla a betonu v minimalistickém designu. Struktura vytváří pocit, že místo září ve tmě, protože sklo budky je v noci prosvícené. Potomci Thora Heyerdahla a Edvarda Muncha (ne spolu dohromady) mají vkus. A peníze. Foto: Lars Grimsby / NPRA. Použito se svolením.

Proč to postavili zrovna tady?

Tradičně zemědělská a rybářská oblast má jediný zásadní průmysl a tím je cestovní ruch. Takže se místní musí snažit. Odliv obyvatelstva z oblasti je výrazný. Od padesátých let klesl počet obyvatel na polovinu a trend stále pokračuje. V rámci projektu zatraktivnění místní vyhlídkové silnice (Scenic Route Helgelandskysten) Norové vytvořili místo lákající ke kontemplativnímu rozjímání. Mramorové lavice a schody připomínají amfiteátr jehož pódiem je divutvorné moře. Nad schody stojí toalety ve tvaru mořské vlny zastavené v pohybu. Snad tím autoři nechtěli naznačit, že jsou výkaly splachovány přímo do moře? 🙂

image
V zimě je sotva hezčí místo pro obdivování polární záře, a to samé platí pro zážitek z půlnočního slunce v létě. Nejkrásnější odběrnu močoviny navrhli architekti Haugen / Zohar. Foto: Lars Grimsby / NPRA.
A tady to je. Odzoomujte si mapu:

Schody nám připomínají posvátné indické Gháty a lákají k rituálnímu očištění v moři. Na tyhle radovánky ale doporučujeme léto.
A když už jsme u toho, takhle to tady vypadá v létě. Příjemná krajina bez lidí.

Jo a jen tak mimochodem je tu i památník potopené ponorky z druhé světové války. Jmenovala se Uredd a v norštině to znamená odvážný. Zahynulo v ní 42 vojáků. Podle ponorky se jmenuje i tento designový klenot na nebi veřejných záchodků. Třeba si z něj vezme inspiraci i ten, kdo bude navrhovat záchodky na pražské náplavce. Design vlny by mohl symbolizovat to, jak jsou Češi jediněčně splachovací ?

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat
image
Ponorka „Uredd“ byla potopena během druhé světové války. Vrak byl nalezen až v roce 1985. Toalety jsou součástí památníku. Foto: Steinar Skaar / NPRA.

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK