Jmenuje se to Králičí ostrov, ale žijí tam želvy
Když tu náhle přiběhl Bílý Králík s červenýma očima, vytáhl hodinky z kapsičky u vesty, podíval se na ně a prohlásil „Bože, bože! Bože, bože! Já jistě přijdu pozdě!“ Unaveně se posadil, rozkošnicky se zavrtěl a už navždy obsadil tento ostrov.
Tak nějak by asi mohla znít ta pohádka, protože tohle je pohádkové místo. Na sicilském ostrově Isola dei Conigli se míchá kýčovitý Pixar (ano, už to můžeme říct, Pixar je dnes kýčovitý, stejně jako jeho matka Disney) a skandinávské pohádky plné neštěstí a smrti.
Ostrov je součástí Pelagických ostrovů, kousek pod Berlusconiho botou:
To místo je hodně někde?
Miniaturní Isola dei Conigli (Králičí ostrůvek) je hned vedle většího ostrova Lampedusa na jihu Sicílie. Oficiálně je to dokonce nejjižnější kus Itálie. Je dokonce tak daleko od kontinentální Evropy, že je už geologicky součástí Afriky. Do Tuniska to je odsud jen 113 kiláků a na Maltu 176. K doplávání na Sicílii je to ale už 205 kilometrů.
Záběry z dronu pro rozkoukání po okolí:
Kde je ta pláž?
Mezi Králíkem a Lampedusou. Podle hlasování čtenářů TripAdvisoru v některých letech vyhrála titul nejkrásnější pláž světa, jindy zas Evropy. Maličký ostrůvek je totiž tak blízko od většího ostrova Lampedusa, že k němu vede 30 metrů dlouhá písečná šíje. Z tohoto podmořského hřebenu v hloubce 30 až 150 cm se ale jednou za čas moře odlije natolik, že se Isola dei Conigli stane poloostrovem a můžete přejít suchou nohou. Je to vzácné, naposledy se to stalo v roce 2008.


A kde jsou ti králíci?
Ten název je dost zavádějící. Jméno nejspíš vycházelo z arabského slova rabit (znamená to připojení nebo spojení, právě tu písečnou šíji) a postupně se to v mapách zkomolilo do anglického rabbit.
Ale je tu ještě druhá verze původu názvu ostrova. Ta tvrdí, že na ostrůvku byla kolonie králíků, kteří když stoupla voda, ztratili s „pevninou“ pozemní spojení. Díky své pověstné rychlé reprodukci se rychle přemnožili a pak vymřeli (budiž nám ponaučením). Králíci fuč, název už zůstal.


Takže se tam můžu jít vykoupat?
Jistě. Místo je ale přísně chráněné, je součástí přírodní rezervace. Je to jedno z mála míst, kde mořská želva kareta obecná klade vajíčka. Takže vás sem dobrovolníci z italské organizace Legambiente, kteří to tu stráží, pustí jen za denního světla od 8.30 do 19.30.
Je to tam divoké?
Místo je samozřejmě turistická atrakce nacpaná koupači, takže se všude ve vodě i po ostrově potulují lidé. Skalnatý ostrov má sice africkou vegetaci i faunu, ale ostrůvek Isola dei Conigli je fakt prcek – 4,4 hektaru (Staromák má hektar). Nemusíte se ale mačkat jen u králíků, Lampedusa je krásná. Hned vedle je třeba úžasná zátoka La Tabaccara, kde jsou ale tak strmé skály, že musíte přijet lodí (a je jich tu pořád dost). Barva moře je tu fascinující.

Jak se tam dostanu?
Velice snadno. Půjčit si samozřejmě můžete třeba skútr, ale po Lampeduse jezdí normální autobusy MHD. Lístek stojí jedno euro a je to jen pár zastávek a pak dvacetiminutová procházka pěšky. Informace a jízdní řád v italštině je tady. Na stránkách taky najdete i nabídku bydlení v soukromí, webcamy a lokální jídlo.