Tipy a triky Itálie

Nejkrásnější pláž na světě je v Itálii

[su_wiloke_sc_company_website]

Jmenuje se to Králičí ostrov, ale žijí tam želvy

Když tu náhle přiběhl Bílý Králík s červenýma očima, vytáhl hodinky z kapsičky u vesty, podíval se na ně a prohlásil „Bože, bože! Bože, bože! Já jistě přijdu pozdě!“ Unaveně se posadil, rozkošnicky se zavrtěl a už navždy obsadil tento ostrov.

Tak nějak by asi mohla znít ta pohádka, protože tohle je pohádkové místo. Na sicilském ostrově Isola dei Conigli se míchá kýčovitý Pixar (ano, už to můžeme říct, Pixar je dnes kýčovitý, stejně jako jeho matka Disney) a skandinávské pohádky plné neštěstí a smrti.

https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430
Ostrov je součástí Pelagických ostrovů, kousek pod Berlusconiho botou:

To místo je hodně někde?

Miniaturní Isola dei Conigli (Králičí ostrůvek) je hned vedle většího ostrova Lampedusa na jihu Sicílie. Oficiálně je to dokonce nejjižnější kus Itálie. Je dokonce tak daleko od kontinentální Evropy, že je už geologicky součástí Afriky. Do Tuniska to je odsud jen 113 kiláků a na Maltu 176. K doplávání na Sicílii je to ale už 205 kilometrů.

Záběry z dronu pro rozkoukání po okolí:

Kde je ta pláž?

Mezi Králíkem a Lampedusou. Podle hlasování čtenářů TripAdvisoru v některých letech vyhrála titul nejkrásnější pláž světa, jindy zas Evropy. Maličký ostrůvek je totiž tak blízko od většího ostrova Lampedusa, že k němu vede 30 metrů dlouhá písečná šíje. Z tohoto podmořského hřebenu v hloubce 30 až 150 cm se ale jednou za čas moře odlije natolik, že se Isola dei Conigli stane poloostrovem a můžete přejít suchou nohou. Je to vzácné, naposledy se to stalo v roce 2008. 

image
Tímhle kačákem se musíte přebrodit. Zátoka je významnou zastávkou pro stěhovavé ptáky, kteří se v dubnu vracejí z dovolené v Africe. Druhý turnus je samozřejmě pak zase v září. Foto: Profimedia
image
Stejně jako kdysi králíci přicházejí dnes na ostrov lidé. Vymřou po sexu na skále? Foto: Profimedia

A kde jsou ti králíci?

Ten název je dost zavádějící. Jméno nejspíš vycházelo z arabského slova rabit (znamená to připojení nebo spojení, právě tu písečnou šíji) a postupně se to v mapách zkomolilo do anglického rabbit. 

Ale je tu ještě druhá verze původu názvu ostrova. Ta tvrdí, že na ostrůvku byla kolonie králíků, kteří když stoupla voda, ztratili s „pevninou“ pozemní spojení. Díky své pověstné rychlé reprodukci se rychle přemnožili a pak vymřeli (budiž nám ponaučením). Králíci fuč, název už zůstal.

Díky své poloze se sousední větší ostrov Lampedusa proslavil jako cíl afrických migrantů. Trasa z Libye na Lampedusu je nejvíce smrtící migrační trasou na světě. Jen od ledna do dubna 2015 tu zemřelo přibližně 1600 lidí. Foto: Profimedia, Guardia Costiera
Díky své poloze se sousední větší ostrov Lampedusa proslavil jako cíl afrických migrantů. Trasa z Libye na Lampedusu je nejvíce smrtící migrační trasou na světě. Jen od ledna do dubna 2015 tu zemřelo přibližně 1600 lidí. Foto: Profimedia, Guardia Costiera
Po ostrově se válejí záchranné čluny a odpadky pomalu podléhající rozkladu. Foto: Profimedia
Po ostrově se válejí záchranné čluny a odpadky pomalu podléhající rozkladu. Foto: Profimedia

Takže se tam můžu jít vykoupat?

Jistě. Místo je ale přísně chráněné, je součástí přírodní rezervace. Je to jedno z mála míst, kde mořská želva kareta obecná klade vajíčka. Takže vás sem dobrovolníci z italské organizace Legambiente, kteří to tu stráží, pustí jen za denního světla od 8.30 do 19.30. 

Je to tam divoké?

Místo je samozřejmě turistická atrakce nacpaná koupači, takže se všude ve vodě i po ostrově potulují lidé. Skalnatý ostrov má sice africkou vegetaci i faunu, ale ostrůvek Isola dei Conigli je fakt prcek – 4,4 hektaru (Staromák má hektar). Nemusíte se ale mačkat jen u králíků, Lampedusa je krásná. Hned vedle je třeba úžasná zátoka La Tabaccara, kde jsou ale tak strmé skály, že musíte přijet lodí (a je jich tu pořád dost). Barva moře je tu fascinující.

image
Brutálně modrá voda v sousední zátoce La Tabaccara. Foto: Profimedia
Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Jak se tam dostanu?

Velice snadno. Půjčit si samozřejmě můžete třeba skútr, ale po Lampeduse jezdí normální autobusy MHD. Lístek stojí jedno euro a je to jen pár zastávek a pak dvacetiminutová procházka pěšky. Informace a jízdní řád v italštině je tady. Na stránkách taky najdete i nabídku bydlení v soukromí, webcamy a lokální jídlo.

Video hlavního ostrova Lampedusa. Nádherné místo!

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK