Lowcost triky Tipy a triky

Nejlepší cestovní appky, které (nejspíš) neznáte

[su_wiloke_sc_company_website]

Interaktivní mapy, srovnávače cen, kreativní deníčkové sociální sítě i cestovní průvodci postavení na umělé inteligenci

Journi

Interaktivní cestovní deník a mapa cesty

Na cestách jste proto, abyste něco zažili a poznali. A k čemu vám to je, když to hned zapomenete? Cestovní deník je skvělý způsob, jak z cesty získat mnohem víc. Pryč jsou papírové poznámky, jde to kvalitativně mnohem líp. Do Journi napíšete svou poznámku nebo vyberete skupinu fotek a k těm si něco napíšete. Je to mnohem bleskurychlejší, než jak to vypadá. Cokoli si chcete zapamatovat, rychle cvaknete a napíšete pár slov poznámek. To zábavné ale teprve začíná. Poznámky se vám řadí do skupin podle dnů a času a všechno se označuje do mapky, takže podle fotek vidíte trasu, kudy jste se pohybovali. Vše funguje offline, a když se dostanete na signál nebo wi-fi, vše se dodatečně samo uploaduje do mraku. Funguje to celé jako sociální síť, takže pokud své album uděláte veřejné, svou cestu můžete sdílet i s přáteli, kteří mohou přímo na webu sledovat a komentovat vaše zážitky. 

image
Žádná naše delší cesta se neobejde bez tohoto cestovního deníčku. Zvláš skvělá je rychlost zapisování poznámek a jak to spolupracuje s mapou. Úvodní fotka k tomuto článku je taky od Journi.

Základní verze je naprosto zdarma a můžete si připlatit za fotky v plné kvalitě (v základu se komprimují na 2 MB), za zálohování do Dropboxu nebo si nechat vytisknout knihu. Je to německá služba, takže nám placené verze přijdou už docela drahé. Jediné, co snad může chybět, je, že to zatím neumí pracovat s videem.
https://www.journiapp.com

Landed

Příchody (do cizí civilizace) dělá snadnější

Landed. Jednoduchá aplikace, která si pohrává s paralelou s UFO.
Jednoduchá aplikace, která si pohrává s paralelou s UFO.

Kdekoli přistanete, aplikace si zjistí podle GPS, kde jste, a dodá vám nejnutnější informace, které na začátku potřebujete vědět. Jak se dostat z letiště, pár základních frází, jakou si koupit simku atd. Je to včetně kalkulačky na přepočet měny. Funguje to kupodivu offline (netušíme jak, možná si to data nahraje do zásoby pro celý svět?) a je to zadarmo.
https://www.triposo.com/landed

image
Kalkulačka, měna, jak pozdravit... Všechny data jaká alieni potřebují vědět pro to, aby mohli bleskově kolonizovat planetu.
https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430
Triposo

Nejlepší celosvětový cestovní průvodce. Včetně map. A zdarma!

Tohle je náš nejoblíbenější zdroj informací na cestách. Pracuje na nejmodernějším principu, kdy načítá data z různých světových zdrojů a pomocí algoritmů umělé inteligence zhodnotí jejich kvalitu, roztřídí zdroje a výsledek pak zabalí do jednotného balíčku. Ve finále to vypadá jako klasický průvodce, ale poskládaný z nejrůznějších zdrojů jako Wiki plus TripAdvisor a mapy, počasí, měnové kurzy a… A vy to ani nepoznáte, protože to skvěle drží pohromadě a je neustále aktuální. Buď to můžete používat online, nebo si stáhnout jednotlivé státy nebo města na offline provoz včetně map. Kouzlo je v celosvětovém pokrytí, ceně a aktuálnosti. 

image
Nenajdete tam nic o ubytování, takže na to si případně můžete přikoupit ještě PDF Lonely Planet nebo používat klasické recenzní a rezervační systémy jako Airbnb, Booking a TripAdvisor.

Milujeme i způsob prohledávání, kdy si můžete zobrazovat seznamy nejbližších zajímavostí v okolí nebo projet seznam top zajímavostí, zahvězdičkovat ty, co vás zaujmou, a hvězdičky se vám pak ukazují v mapě. Neuvěřitelně rychle se zorientujete na místě.

image
Všechno je v základní, dobře srozumitelné angličtině.

Upozornění: logika průvodců je taková, že každá část funguje samostatně. Takže i pokud něco prohledáváte, Triposo hledá jen v konkrétním státě/oblasti/městě ap., které máte zrovna otevřené. Jestli chcete víc, musíte se přepnout na vyšší úroveň.
https://www.triposo.com

Numbeo

Je tam draho, nebo levně? 

Numbeo je největší světová databáze cen na jednotlivých místech světa. Samotná data vkládají uživatelé způsobem Wikipedie a funguje to neuvěřitelně dobře. Není to appka do mobilu, ale webová stránka a prohledávání je opravdu velice podrobné. Zjistíte perfektní přehled, kolik, co, kde stojí, kolik se kde vydělává, kolik kde stojí nájmy nebo pronájmy nemovitostí, prostě všechno. Má to trochu techničtější rozhranní, ale TA ÚŽASNÁ DATA! Můžete samozřejmě taky přispět jako dobrovolník a přispět cenou rohlíku ve vaší vesnici.

Numbeo. Přes tohle si nastavíte porovnání dvou států.
Přes tohle si nastavíte porovnání dvou států.

Na Numbeu najdete i necestovní věci, jako je porovnání úrovně znečištění měst, zločinnosti, zdravotní péče i celkové kvality života. Vše postavené na vynikajících algoritmech a automatických analytických nástrojích.

image
Numbeo umí skvěle srovnat jednotlivé státy a barevně odlišit významné věci.

Pokud chcete jen něco rychlého do mobilu, existuje spousta jednoduchých aplikací, jako například Cost of Living, kde něco málo najdete taky.
https://www.numbeo.com/cost-of-living/

Tunnel Bear, Avast SecureLine VPN

VPN: Nikdo mě nešpízuje ani neomezuje

Jak se dozvíte v našem článku o kyberbezpečnosti na cestách tady, zvlášť na cestách je potřeba chránit svá data. Mimo své běžné prostředí jste totiž snadný terč jako sedící kachna. Používejte aplikaci, která vytvoří šifrovaný bezpečnostní tunel mezi vámi a koncovým subjektem (bankou, webem, člověkem). Říká se tomu VPN (virtuální privátní síť) a ideální by samozřejmě bylo používat to neustále. Problém je, že to trochu zpomaluje připojení (všechna data proudí přes další subjekt, a navíc se vše šifruje), takže na to normálně lidé kašlou. Nicméně na cestách, pokud se připojujete k veřejné wi-fi a vstupujete třeba do svého mailu nebo nedejbože bankovnictví, výrazně to doporučujeme.

Další a pro spoustu lidí ještě zásadnější výhoda je princip anonymizace. Dá se tak obejít datová cenzura v některých státech. Pokud se totiž nepřipojíte přes zprostředkovatele/VPN, ve státech, jako je Írán, se prostě nepřipojíte k Facebooku, nepošlete si zprávu přes messenger, nestáhnete si mapy z Googlu ani spoustu jiných věcí. Proto důrazně doporučujeme mít VPN pro jistotu v mobilu.

Vzhledem k tomu, že nejde o jednorázovou službu (koupení aplikace), ale využíváte něčí servery, skoro vždy je služba placená. I to se dá ale vyřešit. 

Pozor: Především při koupě VPN služby/aplikace si dávejte pozor na to, od koho si ji kupujete. Jinak útočníkovi naopak otevřete vrata. Nechceme být předpojatí, ale neznámý vývojář s čínským jménem s nabídkou služby u nás nebudí důvěru. Důvěřujte prověřeným službám. Navíc je důležitá rychlost a kvalitní servery, jinak se vaše připojení brutálně zpomalí.

AVAST, TunneBear. Po zapnutí VPN se vám v mobilu musí ukázat ikonka.
Po zapnutí VPN se vám v mobilu musí ukázat ikonka.

Jaké jsou možnosti konkrétních aplikací VPN?

Pro stolní počítač používejte browser Opera, jehož hlavním bonusem je právě vestavěná VPN (jen to musíte zapnout).

Pro mobil měli samostatnou VPN aplikaci, ale tuhle službu letos ukončili. Místo ní je služba Surf Easy, kde je jen prvních 500 MB zdarma. Stejně funguje i Tunnel Bear. Milý, vtipný a intuitivní design a prvních 500 MB zadarmo.

A cenově nejvýhodnější nakonec: Náš Avast má také skvělou VPN pro počítač i mobil se spoustou přípojných serverů, Avast SecureLine VPN. Týden je zdarma a pak 1850 Kč/rok na až 5 zařízení. Jen na telefon je to za 450 korun za rok.

A ještě lepší, Avast má appku SecureMe, Ta je v základu zdarma a VPN za zmíněný příplatek, ale nám to tak nějak funguje i tak, takže to neřešíme, používáme to a jsme šťastní.

Doplněno: Největší hráč na trhu je mometnálně NordVPN. 4000 serverů, spousta doplňkových funkcí a dokáže obejít i restrikce Netflixu. V době psaní článku je navíc cenová akce: jen 3 dolary měsíčně, pokud zaplatíte na 3 roky dopředu. Jejich web je tady.

App in th Air

Všechno o mém letu

Tohle si stáhnete a odněkud z vesmíru to docela strašidelně natáhne informace o vašich letech. Nových, ale i starších. Jen potvrdíte, že jsou to opravdu vaše lety. Můžete si pak hlídat a sledovat mraky funkcí jako terminál, na jaký máte běžet, za jak dlouho máte boarding, kdy přistane vaše letadlo, jakým letadlem to přesně letíte, počasí na letištích, můžete psát recenze na aerolinky atd. Zmíněné funkce jsou zadarmo, připlácet si můžete za mnohem víc.
https://www.appintheair.mobi

image
V placená verzi vidíte například podrobné mapy terminálu.
Samozřejmostí je verze pro Apple Watch.
Samozřejmostí je verze pro Apple Watch.
Rome2Rio

Jak se do té vesnice dostat? A za kolik?

Jsou tisíce různých lokálních vyhledávačů, jsou skvělé Google Maps, ale australský Rome2Rio stojí za vyzkoušení. Appka od vývojářů, kteří odešli z Microsoftu, je stejně jako Triposo postavená na strojovém učení. Najde spojení mezi dvěma místy na světě nejrůznějšími způsoby, a především včetně cen. A až do nejzapadlejší vesnice! Využívá data z 5000 přepravních společností ve 160 zemích světa. A má příjemný design a je samozřejmě zdarma. Jděte do toho.
https://www.rome2rio.com

image
Cestu vám spočítá po nejmenších krocích a nabídne vám i spoustu variant dopravy.
Walter

Kam mám jít?

Walter app. Funkčnost téhle aplikace je téměř na homeopatické úrovni. Ale je to zadarmo, tak za tu legraci to stojí.
Funkčnost téhle aplikace je téměř na homeopatické úrovni. Ale je to zadarmo, tak za tu legraci to stojí.

Kdekoli jste na světě, zapnete to a funguje jako kompas s tím, že ukáže směr, kam vyrazit za jídlem, obchody ap. Je to hodně zhruba, vlastně je to skoro jako vtip, ale v podstatě to funguje. Je to zdarma a nepotřebuje internetové připojení, což je pro nás největší záhada.
https://www.triposo.com/walter

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

A určitě znáte další:

Drozd (appka ministerstva se základními informacemi a registrací, když letíte do nebezpečné oblasti).
Translator (překladač Googlu, i offline).
Street View (pomocí této appky od Googlu si můžete vyfotit 360° fotky a sdílet s přáteli, nikým nebo celým světem.
Airbnb, Booking, TripAdvisor, CouchSurfing (nocleh zdarma), Foursquare (oblíbené podniky).
Maps.me a Google Maps (maps.me jsou hlavní offline zdarma celosvětové mapy, ale my si na ně nikdy nezvykli; raději si vždy na wi-fi nahrajeme jednotlivé části Google Maps offline nebo si koupíme místní simku a používáme je online). Mapy.cz mají zase skvělou turistickou offline vrstvu pro ČR. Už dávno nepotřebujeme žádnou českou turistickou mapu.
Waze (navigace od Googlu zdarma).
Skyscanner, Kiwi, Pelikán atd. (letenky).
RegioJet, Flixbus, Pubtran, BlaBlaCar, Rekola, Car4Way, Uber (doprava).
WHA / Workhard anywhere (aplikace pro nomády, najdete tak podniky a místa vhodná k online práci včetně recenzí co je lepší).
Tricount (rozpočítání nákladů na cestách s kamarády).

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK