Nelze stavět na ledovcích. Inženýři museli vymyslet něco úplně nového.
Télécabine Panoramic Mont-Blanc. Francouzsky to zní víc než majestátně a ve skutečnosti je to ještě epičtější. Podle našeho názoru nejobdivuhodnější jízda vzduchem po drátě, jakou vůbec můžete zažít. Tahle lanovka se vznáší v Montblanském masivu v Grajských Alpách, na hranici mezi Itálií a Francií. Základ postavili už v roce 1957, stavěli ji 4 roky a je to stále jeden z divů alpského světa.
Jak se tam dostanu?
Pokud nemáte na vrtulník nebo fyzičku, připadají v úvahu dvě cesty. Od jihu vede lanovka SkyWay Monte Bianco . Nastupuje se v italské vesnici Cormayeurn v trapných 1 300 metrech nad mořem a vrchol cesty končí na Pointe Helbronner (Punta Helbronner) v ohromujících 3 466 metrech. Na mezizastávce Pavillon du Mont Fréty se v létě můžete pokochat i horskou botanickou zahradou, což je něco mezi Disneylandem a “skalkou”, jak ji známe z našich vesnic. Web SkyWaye je tady. Lanovka funguje i v zimě, ale raději se dopředu informujte, třeba mají zrovna v tyto dny výluku.
Lanovka s největším převýšením na světě!
Ze severu je to mnohem luxusnější. Přijedete do střediska Chamonix-Mont-Blanc (to je už Francie) a odtud vyjíždí jiná lanovka ze severu. Mimochodem obě města (Cormayeurn a Chamonix) jsou propojena nejen vzduchem, ale i podzemní cestou. Propojuje je 11 kilometrů dlouhý automobilový tunel, jehož nejvyšší bod je ve výšce 2 480 metrů nad mořem. Je to nejvýše položený automobilový tunel v Evropě. (Pzn. redakce, na základě připomínky čtenáře Milana na našem Facebooku upřesňujeme: Nejvýše položený tunel absolutně je v Evropě v Rakousku. Vede ze Söldenu k ledovcům Rettenbachferner a Tiefenbachferner. Ötztaler Gletscherstraße je ale lyžařský tunel, můžete ho projet na lyžích nebo na prknu.)
Lanovka s názvem Téléphérique de l’Aiguille du Midi má největší převýšení na světě (když už jsme u těch superlativů). Z Chamonix vás vystřelí až do Aiguille du Midi, což v překladu znamená Polední vrchol. Cesta lanovkou do 3 777 metrů ale není všechno. Váš výlet dál pokračuje skleněným krabicoidním výtahem na vrchol hory (3 842 m), kde se rozklepete výhledem na scenérii Mont Blancu a celého Montblanského masivu z vyhlídkové plošiny. Web střediska, kde se dozvíte něco víc, je tady, web lanovky je zde.
Ještě víc krásy a děsivých panoramat tady:
Takže jak je to s tou originální lanovkou nahoře?
Konečně se dostáváme k cíli naší cesty. Jak už vidíte z mapy, mezi vrcholy obou zmíněných lanových drah vede ještě jedna, spojovací lanovka. A to je ta Télécabine Panoramic Mont-Blanc , o které se zmiňujeme na začátku. Unikátnost technického řešení vychází z toho, že je nemožné postavit klasické nosné konstrukce na ledovcích. Nejrychlejší je tady Mer de Glace, druhý největší ledovec Alp. Je dlouhý 14 kilometrů, široký kilometry dva a s mocnostní šílených 200 metrů. Teče rychlostí 1 centimetr za hodinu. Chcete na tom postavit lanovku a hazardovat snad se životy japonských turistů? To Francouzi rozhodně ne!
Inženýry napadlo zavěsit celou stavbu na lana obtočená kolem skal. Dvě lana dlouhá 315 metrů omotali mezi skály, které se jmenují Velká a Malá pochodeň (Large a Little Flambeau). Do toho jsou uchyceny kabely, které v každém směru nesou 12 skupin třech malých kabinek, které jsou taženy v jedné smyčce. Cestující jsou tímto způsobem přesouváni na vzdálenost pěti kilometrů! Půl hodiny se vznášíte nad ledovci krajinou, jakou jinde nespatříte.
Tahle poslední legrace je v provozu bohužel jen v létě, ale výlet na vrchol Aiguille du Midi ve skleněné krabici si můžete dopřát kdykoli. Životní zážitek.