Číňané naposledy před pěti lety obšlehli rakouský Halštat (UNESCO, oblast Salzkammergut) a evidentně to zvýšilo jejich chuť do experimentů. Okopírování městečka pod Dachstainem jim trvalo pouhé dva roky. Stavbu za miliardu dolarů v provincii Kuang-tung zrealizovala důlní společnost China Minmetals a stejná firma teď oznámila, že okopíruje i Innsbruck a Salzburg.

Další čínské fejky si prohlédněte v galerii:
Číňané jsou ovšem kreativní. Z Innsbrucku si vezmou staré město a ze Salcburku se jim líbí zase jen pevnost Hohensalzburg. V hudbě se tomuhle míchání říká mashup, v architektuře si nejsme tak jistí. Každopádně vše je v tradicích místní kultury, která podobné vykrádačky pokládá za poctu vzoru. Případně tvrdí, že nekopírují, ale „překonávají“.

Za kolik tam můžu bydlet?
Nový čínský kočkopes vznikne samozřejmě brzy. Ceny domečků? V čínském Halštatu těsně po otevření města přišel domeček v přepočtu na 6-15 milionů korun. Ceny jsou tak vyšší než v evropském originále. Vše v centru je vyprodáno, a to především na investice. Je tak dost pravděpodobné, že z klonovaného města vznikne město duchů, stejně jako některé developerské projekty u nás, které skoupili hlavně Rusové.
Čínská kvalita
Autoři samozřejmě tvrdí, že třeba Halštat je věrná kopie originálu, ale to nejspíš v rámci čínské ezoteriky. Čínské umělé jezero obklopující město je 50x menší a okolní falešné vrcholky jakože „Alp“ dosahují pár desítek metrů. Nicméně čínská dravost je obdivuhodná a rozhodně stojí v mnoha směrech za inspiraci.

Rakušáci kopie vítají!
Když se po Halštatu začali hemžit Číňané měřící domy, obyvatelé docela znervózněli. Ovšem šéfové rakouského cestovního ruchu se k tomuto nápadu staví pozitivně. Poslední rok přespalo v Salzburgu 200 000 čínských turistů, ale Rakušáci si myslí, že celý projekt návštěvnost neubere a naopak zafunguje jako specifický merchandise. Chápou to tak, že když lidé navštíví kopii, zajedou se jednou podívat i na originál.
A nebo jim nic jiného nezbývá.