Bessières, Francie
Jídlo Francie

Festival obří francouzské omelety

[su_wiloke_sc_company_website]

Tohle potěšení místní přijde na 15 000 vajec. V dubnu na snídani vyrážíme do Francie!

Podle legendy Napoleonovi při návštěvě tohoto regionu tak zachutnala místní vajíčka, že požádal, ať připraví obří omeletu pro jeho vojáky. Dodnes milovaný francouzský vojevůdce a něco gigantického, to je ideální kombinace pro hraní s velikášským národním komplexem.

Vyrábějí to opravdu ručně?

Ano. Když se dnes přijedete podívat na tuto slavnost, kuchaři hmotu míchají obřími dřevěnými vařečkami, které vypadají spíš jako vesla. Uprostřed náměstí pak pod gigantickou pánví rozdělávají otevřený oheň.

image
Vůně smažených vajíček? Nejkrásnější ranní voňavka na světě. Foto: Profimedia, AFP

A není to jen pětiminutová zábava?

Jasně, všichni víme, že vajíčka jsou nejrychlejší z rychlých jídel a příprava omelety nezabere zrovna celý den. Nicméně frantíci dokážou jídlo protáhnout na dlouhou dobu. Festival je několikadenní. Nejdřív probíhají průvody, tanec, zpěv a další hypování závěrečného slavnostního okamžiku, který už patří jen mutantní palačince. Organizátoři to berou opravdu vážně. Říkají si Rytíři obří omelety a hrdě mluví o svém poslání „připravovat a podávat, zdarma a šťastní, obří omeletu“.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat
Nešetří se samozřejmě ani s vínem a chlebem. Foto: Profimedia, AFP
Nešetří se samozřejmě ani s vínem a chlebem. Foto: Profimedia, AFP
image
Jdem si zapádlovat! Foto: Profimedia, AFP
image
Velkolepé smažení, jaké jste ještě nezažili. Foto: Profimedia, AFP

A nikde nic podobného není?

Lákavou akci okopírovali i v dalších městech od Fréjus ve Francii po městečko Pigüé v Argentině. Ale Bessières byl první. Ale ne, není to stovky let stará tradice, začínali v sedmdesátých letech. Vzhledem k francouzské lehkovážnosti si datum akce před odjezdem raději znova ověřte. Dokonce nejde vždy ani o velikonoční termín. Webovky omeletových rytířů jsou tady, ale moc nefungují (jako z nějakého vtipu o nemoderních Francouzích, haha), takže rytířský FB přikládáme taky. 

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK