Kulturní šok Japonsko

Ostrov, kde všichni nosí plynovou masku

 • Příroda
  9
 • Pro děti
  7
 • Instagram index
  10
 • Cenová dostupnost
  3
[su_wiloke_sc_company_website]
Nejšílenější národ na světě stále dokáže překvapit

Tyhle fotky nejsou z žádného postapokalyptického filmu o atomové válce, ale z japonského ostrova Mijakedžima. Ten leží zhruba 170 kilometrů jižně od Tokia a patří do souostroví Izu. Ostrov je součástí národního parku Fudži-Hakone-Izu a najdete tady zajímavou přírodu.

Jediné, co vás může vyrušit z užívání si místních přírodních scenerií, jsou sirény, po kterých si všichni začnou nasazovat plynové masky. Koncentrace jedovatých plynů ve vzduchu totiž právě dosáhla hladiny ohrožující zdraví.

Nadšení ornitologové sem jezdí pozorovat vzácného drozda izu (známého taky jako akakokko), milovníci potápění obdivují korálový útes a ostatní se povalují v termálních pramenech nebo se snaží ulovit selfíčko s delfínem.

Určeno jen pro magory

Za všechno může stratovulkán Ójama uprostřed ostrova. Typickou vlastností stratovulkánu je střídání klidové fáze a silných sopečných erupcí. V případě téhle sopky to vychází na plus minus dvacetileté intervaly. Láva má na svědomí jedenáct životů v roce 1940, další erupce přišly v roce 1962 a pak 1983. Říkáte si, kdo by chtěl na takovém místě bydlet, když víte, že vám domek každých dvacet let lehne popelem? Před poslední erupcí tu žilo nějakých 3600 nebojácných ostrovanů. Že by byli ti Japonci přeci jen divnější než ostatní národy?

Všichni povinně vypadněte

Naposledy se sopka předvedla v létě roku 2000, kdy začala do vzduchu vypouštět desítky tisíc tun jedovatého oxidu siřičitého, a ostrov se tak stal neobyvatelným. Popel se roznesl v okruhu 160 km a v jednu chvíli sopka chrlila 42 000 tun nebezpečného plynu za den. Ano, opravdu tun plynu! Během jednoho měsíce ostrov zasáhlo 17 500 zemětřesení. Po třech měsících vláda přikázala kompletní evakuaci celého ostrova. Vrátit se mohli až za čtyři roky a další tisícovka z nich se celkem pochopitelně rozhodla zůstat raději někde, kde si můžou vyjít ven jen s peněženkou a mobilem v kapse.

Mapa ostrova, kde na sebe veškerou pozornost strhává sopka Oyama:

Máš svačinu a masku?

Většina z původních obyvatel se ale rozhodla svého domova nevzdat a vypořádat se s nástrahami přírody po svém. Opravili domy, oprášili auta zapadlá popelem a začali nanovo. Třetina ostrova je sice pořád neobyvatelná kvůli vysokým hladinám jedovatého plynu a v některých oblastech se nedoporučuje kvůli zdravotním rizikům vychovávat děti, jinak tu ale lidé žijí vcelku běžně. Aktuálně není nutné nosit plynovou masku neustále, ale měli byste ji mít pořád u sebe v případě, že by zazněla siréna, která označuje náhlé zvýšení hladiny oxidu siřičitého. Sírový zápach připomínající zkažená vajíčka tu ale ucítíte kdykoli.

V roce 2000 bylo z ostrova evakuováno přes 3600 obyvatel kvůli úniku oxidu siřičitého a masivnímu spadu popela. Spousta dalších ale odmítla odejít. Dokázali se adaptovat tímto extrémním způsobem a přežít. Už trochu chápeme, proč byl natočen film Battle Royale a taky proč má Takeshi Kitano ty tiky.

Je tam bezpečno?

Napětí je tu cítit nejen ze zkaženého vzduchu. Vláda provádí pravidelné zdravotní prohlídky všech obyvatel a sopka je pod neustálým dohledem vědců monitorujících každou její činnost pomocí helikoptér a satelitních snímků. Emise měří speciální systémy, které by měly předpovídat další sopečné aktivity skrze sledování proeruptivních plynů. Jenže z katastrofických filmů a taky z předpovědí počasí všichni dobře víme, že ani na zaklínadlo „vědci zjistili“ se nedá vůbec spolehnout.

A tady je spousta dalších zamaskovaných japonců.
A taky jak to tam vypadá dnes podle RedBullu.

Proč tam vlastně jezdit?

Ačkoli to nezní jako klasická dovolenková lokalita, svého kupce si najde. Právě díky tomu neobvyklému módnímu doplňku, který tu koupíte v každé sámošce, se z ostrova Mijakedžima stalo turistické lákadlo pro milovníky postapo atmosféry. Když už jste byli v Černobylu a žádná válka není na obzoru, zamyslete se nad tím, že byste si z Tokia odskočili právě sem. V nabídce je krajina poničená lávou, prohlídky opuštěných domů včetně polorozpadlé školy (focení školních lavic pokrytých popelem v ceně) a vzrušující pocit nebezpečí při každém nádechu. Město doporučuje před návštěvou zvážit všechna rizika a úplně ideálně vše nejdřív probrat se svým lékařem a ujistit se, že nemáte žádné dýchací obtíže. A nepodceňovali bychom ani cestovní pojištění. Od našeho partnera AXA Assistance ho máte nejlevnější:

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Mají i bojový plyn vlastní výroby

Aby těch jedovatých plynů nebylo málo, má město ještě nepříjemnou minulost. Za druhé světové se tu vyráběl yperit, vojenský plyn rozleptávající sliznici. Protože používání chemických zbraní bylo mezinárodními dohodami přísně zakázáno, vymazalo tehdy Japonsko ostrov z mapy a všichni zaměstnanci museli podepsat slib mlčenlivosti. Což nebylo tak těžké dodržet, vzhledem k tomu, že většina z nich stejně nakonec umřela na následky otravy plynem. Plus na to padlo pár tisíc malých králíčků, na kterých se plyn testoval. Po uzavření továrny byli přeživší ušáci vypuštěni do volné přírody a jejich hopsající potomky můžete dnes potkat všude po ostrově. Aby po sobě vojáci zametli stopy, budovu továrny na konci války Japonci zapálili. Úplně se jim to ale nepodařilo, a tak si tuhle nehezkou historii dnes můžete nastudovat v místním muzeu.

Je teď ideální časové okno na cestu?

Podle turistických informací z webu ostrova (čekujte tady aktuální data) je v současné době bezpečné se na ostrovy vypravit a neotrávit se. Moc s tím ale neotálejte, protože za chvíli to bude zase dvacet let od posledního výbuchu. A až to přijde, budete se moci bít hrdě do prsou a všem hrdě oznamovat: „Tam jsem byl!“

Simona Ondráková

Hledá se. Postrádá orientační a několik dalších smyslů. Zkusila vejšku, práci, bohémství a nyní zakládá farmu zvířat. Autorka několika nikdy nenapsaných blogů.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK