Nevěřte značně rozšířenému názoru, že vás průjmu zbaví alkohol, který prý takzvaně „vypálí červa“. Nebo snad pomůže panák denně na dovolené v Hurgádě od místních střevních teroristů?
Může sice pomoci při slabších cestovních průjmech (a může vás psychicky podpořit), ale proti amébám, parazitickým červům a dalším původcům závažnějších průjmů je bezmocný. Představa, že kdo si dá na cestě každé ráno panáka, neonemocní, je absolutní nesmysl.
Pokud trpíte silným průjmem a musíte z nějakého důvodu nezbytně pokračovat v cestě, lze jej krátkodobě zastavit pomocí přípravků Imodium či Reasec (nesmíte použít v případě, že se ve stolici objevuje krev nebo pokud průjem trvá déle než týden!). Tyto látky ale nic neléčí a neodstraňují příčinu průjmu, pouze zablokují přirozený pohyb střev. Použití Imodia nebo Reasecu proto nezaměňujte s řádným léčením průjmu, které je lépe než ve vlaku či v autobusu absolvovat v klidu hotelového pokoje.
Pořiďte si pojištění celoroční! Díky našemu webu teď máte 50% slevu. Sjednávat si cestovní pojištění stále znova na každou cestu je totiž neskutečná otrava. Takhle budete mít celý rok za 806 Kč nebo celá rodina (dva dospělí + všechny děti) za 1214 korun. Obrovsky ušetříte! Klikněte tady a zadejte slevový kód: SLAVANAZDARVYLETU50 a zaškrtněte dlouhodobé pojištění / platba ročně.
Protiprůjmová strategie:
Jak už vyplývá z našeho článku Faraonova pomsta. Jak na průjem vybrat správný lék?, poznat jako amatér příčinu průjmu je velmi obtížné, a to často i pro lékaře. Vy se budete muset spolehnout na metodu pokus–omyl, přičemž byste se měli řídit následujícími pravidly:
- Je průjem jen slabší a jiné celkové příznaky chybí? Nic neřešte a čekejte na zlepšení, ale doma si nezapomeňte dojít na parazitologické vyšetření stolice. Smysl má i na delší cestě, kde se na něj doptáte u lékaře nebo v lékárně („ stool test “).
- Je průjem silnější, třeba i s horečkou a únavou, ale dá se to přežít? Zůstaňte v klidu hotelového pokoje a nasaďte léky na střevní dezinfekci ( Endiaron , Endiform ) a živočišné uhlí ( Carbosorb ). To je účinným „zastavovačem“, protože absorbuje škodlivé látky a urychlí jejich vyloučení. Případná horečka většinou do druhého dne odezní sama, ale můžete ji srazit klasickými antipyretickými léky ( Paralen , Acylpyrin ).
- Silný průjem s celkovými příznaky (vysoká horečka, třesavka, křeče v břiše, silná únava a schvácenost) neustává ani po třech dnech? Nevidíte zlepšení stavu? Podle okolností buď vyhledejte lékaře, nebo nasaďte antibiotika.
Zabíjí dehydratace
Při jakémkoli silnějším a delším průjmovém onemocnění je největším nebezpečím dehydratace (odvodnění) organismu. V extrémním případě vás může i zabít, zvlášť pokud se v tropech ještě zkombinuje s horkem a silným pocením. Pravidlem číslo jedna je proto zajistit dostatečné doplňování tekutin. I když nemá nemocný průjmem pocit žízně, měl by pít, kolik snese. Ideální je iontový nápoj, doplňující kromě vody i vyloučené minerální látky, který bývá pod názvem rehydration salt k dostání v lékárnách. Dá se nahradit buď sportovním „ionťákem“ ( Powerade , Isomax , Gatorade atd.), šumivými tabletkami s minerály nebo prostě studeným černým čajem s přídavkem soli a cukru.
Při průjmu pomáhá i šetrná dieta. Jezte samotnou vařenou rýži či suchary, osvědčil se nám i jogurt s česnekem (jogurt dodá „hodné“ mikroorganismy, česnek dezinfikuje). Pokud v sobě nemocný žádné jídlo neudrží, přidejte do nápoje práškovou glukózu, která je také většinou všude ve městech k dostání v lékárnách. Rychle a šetrně doplňuje energii.
Pokoj jako lazaret
Na závěr malé odlehčení. Můj cestovní kumpán David se v indickém Dárdžilingu smál střevními příhodami postiženým kamarádům, což se mu trpce nevyplatilo. On sám to popisuje těmito slovy: „Zmrtvělý pokoj plný nezdravě zbarvených kamarádů jsem nejprve posměšně označil za lazaret. Když jsem si ale vzápětí uvědomil, že jsem jedl a pil totéž, co moji spolucestovatelé, přihlásil jsem se o svůj díl utrpení zvoláním: ‚Sračko, sračko, pojď si pro mě!‘ To bylo během pouhých dvaceti minut vyslyšeno.“
A já osobně? Při nákaze amébami jsem se v noci potupně podělal přímo na zápraží nepálsko-indické pohraniční stanice Sonauli, kde mě na cestě z Káthmándú do Dillí hodní nepálští celníci nechali zdarma přenocovat. Jejich dobrý skutek byl tedy po zásluze potrestán…
Autor vystudoval parazitologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.