Architektura Eurovíkendy Sport Urbex Itálie

Potopte se do starověkého italského Las Vegas

  • Instagram index
    10
  • Party faktor
    1
  • Dostupnost
    5
[su_wiloke_sc_company_website]

Podvodní archeologický park stále hlídá poklady zvrhlé římské Sodomy.

V době svého rozkvětu bylo starověké město Baiae něco jako dnešní americké Vegas. Celá staletí to byl prominentní resort pro uspokojení rozmarů obětí luxusu, bohatých a mocných římských elit. A všichni víme, že zazobaní Římané uměli žít. Jejich letovisko tomu vrchovatě odpovídalo.

https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430

Město, které se nachází nad přirozeným sopečným kanálem (sopouchem), bylo známé pro své léčivé termální prameny rozptýlené po celém městě, takže bylo poměrně snadné vybudovat tu lázně. Místo navštěvovaly nejvýznamnější antické celebrity jako Nero, Cicero, Caesar, a dokonce i krásná Kleopatra. Řada z VIP si tu nechala postavit i vlastní vily. Město bylo notoricky známé pro hédonistické oběti a také korupčními skandály superboháčů. Později tu byla i základna západní flotily imperiálního římského námořnictva (že by jako zdroj chlapečků pro hédonické radosti?).

Augustián popisuje město jako „doupě nemorálnosti a neřesti“ a Seneca mladší mluví o „víru luxusu“ a „”přístavu neřesti“. Potápěči nemluví. Foto: Archeology Wiki, úvodní fotka nahoře: Stefano Mei.
image
Římští inženýři byli už ve starověku schopni vybudovat komplexní systém komor, které směrovaly geotermální teplo do zařízení fungujících jako sauny a také do nejrůznějších lékařských zařízení. Naopak studenou pitnou vodu sem přiváděli akvaduktem Aqua Augusta. Foto: Florine, worldadventuredivers.com
Baiae leží v dolní části Tyrhénského moře. Odzoomujte si:


Pořiďte si cestovní pojištění celoroční. Ušetříte a nemusíte na to myslet. Díky našemu webu teď máte 50% slevu. Celý rok za 806 Kč Klikněte tady a zadejte slevový kód: SLAVANAZDARVYLETU50 a zaškrtněte dlouhodobé pojištění / platba ročně. 

Každá party jednou skončí

Ne že by v kasinech došlo zlato nebo že by snad prostitutky už nechtěly souložit, ale město bylo vypleněno muslimskými lupiči v osmém století a v roce 1500 pak epidemie malárie vrazila poslední hřebíček do rakve zábavy. Díky vulkanické činnosti navíc ustoupilo pobřeží, a tak je dnes větší část zálivu pod vodou. Ve městě zůstalo nacpané architektonické muzeum. (V oblasti se masově vyráběly bronzové a mramorové kopie řeckého umění pro italský trh. Ano, už tehdy byly fejky :-)) A taky tu zůstala ta velká část města pod vodou.

To je to tam fakt tak nebezpečné?

Ano. Tato oblast je tektonicky velmi nestabilní. Je tu 24 sopečných kráterů a jeden velký kráter supervulkánu. Celá oblast leží na Flegrejských polích (Campi Flegrei), což je de facto obří kráter o průměru 13 kilometrů. Před 40 tisíci let tu došlo k obrovské sopečné erupci, jejíž rozmetané pozůstatky archeologové dodnes nacházejí od Kavkazu až po Grónsko. Co předvedl nedaleký Vesuv v roce 79 našeho letopočtu, tak nějak nejspíš ještě tušíte ze školy. Takže na tomto místě si Římané postavili Las Vegas a dnes je tam moře. Sopka se může kdykoli probudit znova. Třeba vulkán nad sousedním Pozzuoli v roce 1538 sestřelil vesnici Tripergola… Není to tady nudná dovolená.

Souvisí nějak zkáza hédonistické nemravné centrály s nástupem křesťanského Boha? Nevíme. Foto: Pasquale Vassallo
I nepotopená část města má své urbexové kouzlo. Foto: Wiki Creative Commons.

A to se můžu podívat do té části pod mořem?

Ano, část archeologie je klasicky na souši (hrad a všechny ty věci), ale záliv je jedním z posledních podmořských parků na světě otevřených pro veřejnost. Hledejte středisko Centro Sub Campi Flegrei, které od úřadů získalo koncesi na turistické využívání areálu podmořského parku Baia. Tady je link.

A co tam dole najdu?

V podstatě ve šnorchlovací hloubce (jen do deseti metrů) tu čekají poklady antiky. Zbytky staveb, starověké mozaiky, a dokonce i antické sochy. Originály soch jsou v muzeu, na dně jsou přesné repliky. Jednotlivých osm lokalit má i vlastní označení a území, na kterém se rozkládají, je opravdu velké, větší než Pompeje. A kdo tam byl, ví, že se docela nachodil. A ještě víc naplaval. Na této stránce jsou anglicky popsané jednotlivé lokality, nejatraktivnější je samozřejmě Nymphaneum.

image
Rybičky jsou tu docela agresivní ? Foto: Archeology Wiki.

Jak to, že to město není ještě víc zničené?

V 16. století se celá oblast propadla o šest metrů a definitivně byla pohřbena mořem. Výsledkem bylo utopení skandálního italského letoviska do zapomnění, všechny důkazy cizoložství zmizely beze stopy. Až před 50 lety bylo Baiae znovu objeveno a ochranně zakonzervováno. Jestli chcete vyrazit na koupačku, jeďte co nejdříve. V zimních měsících je menší lodní doprava a méně řas.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Co k tomu potřebuju?

Cena za ponor je 35 eur (900 Kč) s vlastním vybavením, pokud si ho chcete půjčit, přijde to na 50 (1300 Kč). Ponor přímo v parku je ještě za poplatek 5 eur na osobu. Můžete si užít i noční ponor, záleží, jak moc vysoká je zrovna sezona. Poptejte se v místních potápěčských obchodech (kromě oficiálního CSCF ještě Subaia Campania Divers a Napoli Diving Center). Doporučujeme objednat všechno dopředu, prohlídky/ponory jsou tu organizované v poměru 1 : 6 (dive master : potápěč), takže ať se na vás dostane řada. 

Pokud se nepotápíte, jde to podniknout i jen se šnorchlem. Nebojte se ničeho.

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK