Jak přežít útok netvorů z hlubin i vlastní blbost. Vyrážíte k vodě? Hodí se vědět.
My Češi na výstražné plážové vlajky docela kašleme. Když jsme u moře, doufáme, že se svezeme s davem. Ale co když to vždycky nejde a fialová neznamená vždy jen cukrárnu? Barevný plážový klíč výstražných vlajek není všude po světě naprosto stejný, ale základní varování se sdílí všude. Tady jsou rady, jak přežít v ráji. O tom, jak zvládnout plážové prodavače, jsme psali v našem tréninku smlouvání tady.

Modrá s piktogramem vlny
Zaručená bezpečnost. Na této pláži jsou plavčíci a bezpečná voda i všechny ty služby kolem toho.
Zelená vlajka
Všechno o. k., koupání je doporučeno.
Žlutá
Mírné nebezpečí. Jen pro dobré plavce a surfaře. Vlny a proudy jsou už střední velikosti. Slabší plavci z vody.
Červeno-žlutá vlajka
Nejtypičtější pozitivní vlajka. Viz. úvodní fotka nahoře. Tohle místo je pod dohledem kvalifikovaných záchranářů. Většinou se zabodnutím páru těchto vlajek ohraničuje zóna, kde je nejlepší dohled plavčíků. Mezi těmito vlajkami dětem klidně povolte zakotvit si svůj nafukovací banán.
Kolik stojí Chorvatsko?
Vymknutý kotník:
2 500 – 4 000 Kč.
Šlápnutí na ježka:
3 800 Kč.
Operace slepáku:
130 000 Kč.
Akutní zuby:
od 5 000 Kč.
Zánět ledvin, močáku:
2 500 až 38 000 Kč.
Přitom pojištění od AXA Assistance máte díky nám s 50% slevou, takže za jeden den zaplatíte pouhých 11 Kč!
Klikněte tady a zadejte slevový kód: SLAVANAZDARVYLETU50
Červeno-bílá kostkovaná
Znamená akutní nebezpečí a evakuaci pláže. Okamžitě z vody.
Červená
Vysoké vlny nebo silné proudy. Velké nebezpečí. A záleží stát od státu. V některých zemích znamená červená už zákaz vstupu do vody, jinde existuje ještě vyšší stupeň, a to 2 červené vlajky. Na jednu pak ještě do vody mohou dobří plavci. Už je to ale dost riziko.
Dvě červené
Extrémní riziko ohrožení života, pláž je zavřena pro veřejnost. Pokud to budete ignorovat, v některých státech vás mohou osolit pořádnou pokutou.
Černá
To samé jako dvě červené. Pláž je zavřená.
Fialová
Pozor, ve vodě jsou nebezpeční živočichové. Medúzy, rejnoci, mořští hadi a další tvorové, kteří mohou způsobit poranění. Neznamená to žraloky. Pro ten případ se vyvěšuje červená nebo dvojitá červená vlajka.
Bílo-modrá
Na pláži se potápějí potápěči. Buďte opatrní.
Černo-bílá kostkovaná
Místo vyhrazené pro vodní skútry, lyžování, čluny, lodě a surfy. Používá se opět v páru pro vyznačení zóny. Mezi nimi se koupat nechcete.
Žlutá s černým kruhem
Plavci o. k., ale na toto tmísto se nesmí se surfem, paddleboardem ani s jiným bezmotorovým vodním plavidlem. Černá můra pro všechny surfaře. I když jsou surfařsky ideální podmínky, nesmí se do vody. Třeba v Kalifornii tento signál zavedli pro ochranu plavců v návštěvnické špičce. Ještě se to někdy liší podle tvrdosti desek. S pěňákem vás tam ještě pustí, s pevným prknem už ne. Zjistěte si na místě.
Oranžový větrný rukáv
Ukazuje směr větru. Pokud fouká offshore, tedy pobřežní vítr z pevniny směrem do moře, znamená to pozor. A taky to, že by se ve vodě neměly používat nafukovací předměty.