Češi žijící v cizině Interview Kolumbie

Proč kolumbijské ropné společnosti zaměstnávají Indiány? (IV.)

[su_wiloke_sc_company_website]

Seismolog Jakub Schinkmann o tom, jak moc šťastní jsou kolumbijští Indiáni. Poslední díl našeho seriálu o Kolumbii. 

Úvodní fotka nahoře: Maminka s dítětem. Fakt maminka, kojila ho. Indiáni se asi s legalitou početí nijak netrápí. Nějakým způsobem jim přijde, že je ta holka dospělá a je čas jí udělat dítě. 

Holky jsou tam jinak ale oplácaný?

Jsou. Ve městě se moc nehejbaj, moc pohybu tam není. Na venkově je to lepší. Hrozně tam frčí plastické operace. Jeden kluk se kterým jsem se tam bavil mi říkal, že má 8 sestřenic a 5 z nich jsou operované. Prsa, zadky a hlavně liposukce. To je standard. Banky dělají balíčky půjček na operace. Mluvil o tom domácky jako o “lipo”. Prý “ségra vždycky tak rok jí, nic nedělá a pak když začne nabírat, jde na lipo”. Baví je mít velký prsa, velkej zadek a štíhlej pas.

Fotbalkové fanynky a docela všudypřítomný déšť.
Bogota v sobotu, Waldemar Matuška zamlada a dav lidí v parku. Outfity jsou specificky latino, v ulicích je furt narváno a nikde nesmí chybět empanadas. To jsou různé zapečené dobroty v těstě. Maso tam frčí hovězí, které ale paradoxně neumí dobře připravit.

Jak daleko byly vaše měřicí seismologické přístroje od Bogoty?

Je to asi 300 vzdušných kilometrů. Ale tím, že tam nejsou dálnice, a kolikrát jen nezpevněné cesty, jede se tam třeba 16 hodin autem. Což je šílený. Takže naši klienti tam lítají vrtulníkama.

Jak se na těžbu tváří místní indiáni?

Na to mám historku právě z místa, kde máme měřicí přístroje. Indiáni si stěžovali právě na otřesy a že je to ruší. Jenže jsou to otřesy, jako když kolem tebe projede auto. Opravdu malé vibrace na hranici pocítitelnosti. Ale no dobře, Indiáni jsou citlivější, tak třeba… Takže si teda stěžovali, stěžovali a společnost, která tam těží, to vyřešila tak, že začala ty Indiány zaměstnávat.

Takže klasická kolaborace? Peníze urovnají všechny otřesy?

Je to s nimi ale špatný. Neumí často ani číst a psát a vůbec nejsou zvyklí cokoli dělat. Když jim jsou tři roky, udělají si první hamaku a v tom leží celý život ?.

Jen tak někde posedávají a koukaji?

Podle mě jsou šťastní. Mají spoustu dětí, první ve dvanácti, čtrnácti letech a jsou tak nějak v pohodě. Hodně z nich ale odejde do Bogoty a nepracujou. Sedí na ulici a žebraj. Ani jednoho z toho kmene Vadhu (ten žije na severu) jsem neviděl někde v práci. Ale viděl jsem je postávat na ulici.

Jedeme na sever, blížíme se do Karibiku, k nejsevernějšímu cípu celé Jižní Ameriky. Hustota osídlení už je minimální. Sem tam indiánská chýše a říkáte si, co tam ti lidé asi tak mohou dělat? A pak vidíte jak tam jen leží v hamacích a zjistíte, že asi nic (smích).
Punta Gallinas. Relativně turistický spot, kam už nevedou cesty, takže nejrychlejší cesta je lodí.
image
“Masová” turistika na Punta Gallinas.

Jak je poznáš?

Jsou to malí Indiáni. Vzrůstem hodně malí lidé. Indiánských kmenů je tam víc, většinou jsou malí a drobní a mají hodně tradiční oblečení. Někteří chodí jen v bílým, jiní mají na hlavě takový zvláštní včelí úly, někteří chodí v barevným s takovýma kloboučkama (ukazuje)… Podle oblasti, odkud pocházejí.

Takže jak to bylo s tou kolaborací Indiánů?

Takže ta státní ropná společnost začala zaměstnávat Indiány a všechno proběhlo v pohodě, zemětřesení ustaly (smích), ale jednoho dne se stalo to, že si ženy těch Indiánů přišly stěžovat na vedení společnosti. Bílí chlapi totiž ukazovali jejich manželům porno a jejich manželé pak od nich vyžadovali věci, které viděli v těch filmech. Takže klid přestal, zemětřesení se zhoršilo (smích). Tohle se fakt stalo.

Jak funguje cesta z drogové závislosti Kolumbie?

Vláda se snaží změnit kokové plantáže na kakaové. Z koky žije na vesnicích stále spousta lidí. A vláda jim nabízí sazeničky kakaa za to, že přestanou s kokou, a s tím, že jim zaručí nějaký odbyt. Jenže teď do toho vstupuje Trump s hrozbou embarga – které chce uvalit na Kolumbii právě pro pěstování koky. Takže se zostřila situace a začaly zase přestřelky vojáků s farmáři.

To bílé je polystyrenový pisoár pro chvíle, když fouká vítr. Řidič nám názorně ukázal, jak se na to chodí močit 🙂

Po čokoládě roste celosvětově poptávka. Teď to funguje tak, že se jejich kakaové boby vozí někam do Evropy a v Belgii nebo Švýcarsku se z toho dělá ta slavná čokoláda. A oni to chtějí změnit a přesunout tu výrobu k sobě. Zatím to funguje jen v malém. Mám tam kamaráda, který se do Bogoty odstěhoval a zkouší to vyrábět přímo tam. Zatím to praží doma v troubě v kuchyni (smích) a dává to tam do kaváren, ale věřím, že mu to půjde. (jeho web je Checao a tady stránka na FB.)

Jsou v Kolumbii hipsteři?

Jsou. Je jich výrazně míň než tady, ale potkal jsem tam kníry i kostěný brejle. Jsou to takový ty lepší čtvrti. Je to spíš legrační a máš pocit, že je to nějak nedotažený, ale jsou tam. Sendvičárny a tak vůbec.

Jedna z nejvíc turistických oblastí, kde je baťůžkářů nepočítaně. Ulice Calle del Embudo v překladu znamená “Trychtýřová”, právě podle svého tvaru. Zrovna tyhle grafitty odkazují na založení města Bogota v roce 1538.
image
A tady žijí normální lidi. V bogotské čtvrti Puente Aranda mají už druhou legální graffity zeď a je to epická záležitost. Malby 21 umělců z různých částí světa podporuje dokonce Ministerstvo kultury.

Jsou tam nějaký zajímavý turistický spoty?

Jasně. Třeba na severu je Costeño Beach. To si udělali nějací australští kluci. Vysekali kus palmovýho lesa u moře. Musíš tam jet mototaxi z hlavní silnice. To je spot, kde se trochu surfuje, hodně chlastá a je to takovej pionýrskej tábor pro 20 až 30letý Američany. Takový ty mladý, co chtějí to „dobrodružství“. Ale je úžasný, že se to mladýmu klukovi povedlo udělat na zelený louce z ničeho.

Jsou tu skoro všechny podnebná pásma. Když už vás nebaví věčné jaro v horách Bogoty, vyražte na horký sever. Duny Karibiku.
A co ještě tip na nějaký etno?

Vesnička, která se jmenuje Salento. Je to zóna, kde se pěstuje kafe. Od Bogoty kousek přes hory. Je tam úžasná flóra. Jsou to vysokohorský louky ve 3000 metrech, rostou tam obrovitánský vysoký palmy a mezi těma palmama se prohánějí koně. Tak to je super. Je to ale samozřejmě pro turisty.

image
Tomuhle prostě nechcete ani věřit. Salento.

To je přesně ta vesnice, co se objevila v Lonely Planet, takže se tam nahrnuli turisti. A všichni místňáci tě teď vozí džípem na nějakej trek pod horu nebo ti půjčí koně, aby ses mohl projet, a ukazujou svoje kávový farmy. A těch turistů je tam tolik, že už je v tý vesnici nedostatek pitný vody. A třeba o dva kilometry dál je stejná vesnice, o který nikdo neví (smích).

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Předchozí díly našeho seriálu o Kolumbii na Slávanazdarvýletu.cz najdete tady.

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK