Češi žijící v cizině Interview Kolumbie

Proč je seriál Narcos v Kolumbii sprosté slovo (III.)

[su_wiloke_sc_company_website]

Seismolog Jakub Schinkmann o tom, že je teď ideální doba jet podnikat do Kolumbie. 3. díl našeho čtyřdílného seriálu.

Je teď dobrý odstěhovat se do Bogoty napořád?

Od nás to ještě moc lidí neudělalo. Dlouhodobě tam bydlí třeba sestra Jana Krause a mám pocit, že všichni Češi se tam znají. Záleží, co chceš dělat. Já bych tam teď jel rozjet byznys. Mám pocit, že přesně teď začíná doba uvolňování, kdy se tam začínají přesouvat i sítě typu Starbucks a začínají budovat své pozice.

Letos v létě byl v Kolumbii papež František. Přijelo se na něj podívat asi 10 milionů lidí a jeho návštěvu připravovali rok. Všude kde jel, vyčistili fontány a město od bezdomovců. Takže nakonec to spoustu lidí spíš naštvalo.
image
A touto ulicí projížděl papež, takže je to tam načančanější než by obyčejně bylo.
Hrozně dobrá věc. Čerstvé mango, skoro ještě nezralé. Na to dají limetku, sůl a pepř. Stojí to na naše asi 10 korun.

A co se teď změnilo?

Hrozně dlouho tam byla vlastně válka gangů. Byl tam Pablo Escobar a ten jeho FARC. FARC je vlastně armáda narkotrafikantů. Lidi, kteří si hlídají farmáře, kteří pro ně pěstovali a pěstují koku. Vyráběli z toho kokain a ten vozili přes Miami do Spojených států. 60 let tam teď trvala válka vlády verus FARC a až loni na podzim teprve uzavřeli mír. To je tam velký téma života všech. Paz neboli mír. Dohoda mezi vládou a FARC.

Zabijáci snad dostali důchody a PlayStation zdarma? Nebo o čem ten mír tedy je?

Je to o tom, že asi 8000 ozbrojencům z FARC vláda zaplatila za to, že odevzdali své zbraně. Za to jim dali vzdělání, peníze, přestěhovali je někam do bezpečí a často jim dali i nějaké domy a statky. Vypořádali se s nimi extrémně velkoryse. No a přes to se nemůže přenést spousta lidí, kteří kvůli FARC trpěli. FARC zabíjel, vyhazoval do povětří, mučil, shazoval letadla…

To ale nevypadá jako spravedlnost?

Ne. Oni je uplatili, aby skončila válka. A ještě je zajímavý, že FARC je levicovej a vždycky byl trochu podporovanej komunistama až Ruskem. A na druhý straně je vláda, která je doteď podporovaná z Ameriky. A ta si vytvořila něco, co se jmenuje paramilitares (více třeba tady španělsky na Wiki, můžete to hodit do translatoru). Para znamená “pro” a militares jsou bojovníci, armáda. Takže to znamená “pro armádu”, ale zjednodušeně řečeno je to ilegální armáda, původně podporovaná a tolerovaná vládou. Měli ochraňovat živnostníky a bohatší zemědělce před FARC. Jenže tohle si začalo žít vlastním životem.

Vzpomínková akce na zabité a pohřešované členy Vlastenecké unie (Unión Patriótica). Politická strana založená FARCem a komunisty, pak to byli zase spíš teroristé, teď zase zpátky strana… v Kolumbii není nic jednoduché.

Jako že už vláda neovládá své vojáky?

Byla to stejně velká skupina jako ten FARC a mělo ho to likvidovat v jejich centrech, v horách a tam, kde běžná armáda nemá šanci. Jenže paramilitares začali žít úplně stejně agresivně jako ten FARC a do teď tam dost vykořisťují drobné zemědělce. Jsou to pravičáci, dalo by se tedy říct provládní, ale žijí si po svém. A teď se dokonce proslýchá, že chtějí přebírat obchod s drogama po FARC, který uzavřel mír.

Má seriál Narcos něco společného s realitou?

Ten seriál jsou sedmdesátý, osmdesátý léta kdy to tam fakt vřelo. V centru Bogoty odpalovali bomby, dělaly se atentáty, zabíjeli se kandidáti na prezidenty… A lidi si nesou velký stigma týhle šíleně dlouhý občanský války. Takže když se zmíníš o Netflixu a o Narcos, neslyší to moc rádi. Je to, jako kdybys před Čechama zmínil ponožky v sandálech. Nikdo se k tomu nechce moc hlásit. To bylo dřív a to už není… a naše země má hezčí věci, máme kávu, máme moře, máme spoustu věcí a nebavme se o drogách, nechceme na to ani vzpomínat.

Mušle obalená zlatem. Mayské artefakty jsou jejich největší kulturní dědictví. Kolumbijci jsou smíchaní potomci Španělů a indiánů, zlato se tam těží dodnes a ve velkém. Viděl jsem fotky, kdy jsou těžební společnosti schopny vytěžit řeku, z meandrujícího koryta udělají bagry ďouru. Ta země je stále v rozvoji, je tam čistokrevný kapitalismus. Velké firmy mají i vlastní ozbrojené jednotky, která rozhánějí demonstranty… Někdy je to dost hrozný.
Kolumbijské umčo. Trikolora na ostnatém drátu.
Indiánka žebrá v severní Bogotě, kde jsou nejbohatší lidé. Všude je cítit velký sociální rozdíl.

Ošklivé věci je lepší zapomenout?

Toho zla tam bylo fakt hodně. Paramilitares sekali lidem ve vesnicích ruce, jen aby si zjednali autoritu. A doteď se některé ty věci dějí. Na výletě jsme potkali dobrovolníka z Mexika, který dělal doktora a byl tam v zóně Chocó, což je kraj na pobřeží Pacifiku. To už patří do rozvodí Amazonie a tam se pohybuješ jen na lodích a všude kolem je džungle. Říkal mi, že tam paramilitares stále fungují, a ukazoval mi vyfocený plovoucí miny, který mají bránit průjezdu lodí. Ukazoval mi lidi, který jsou potrhaný od výbuchů. Paramilitares klidně ve vesnici zastřelí někoho nepohodlnýho a tělo pak hodí do řeky s krokodýly.

Takže jak je to s bezpečím v Kolumbii?

Země uzavřela mír a snaží se tvářit bezpečně a je bezpečná. Protože když jedeš na místa, kam máš jet, jako je Bogota, Santa Marta, jako je park Tayrona… To jsou místa, kde potkáváš ty vysmátý Američany a Australany, kde pijou koktejly a je to pohoda. Ale zároveň máš pak zóny, kam bys neměl jezdit a kam nejedeš, protože je to furt nebezpečné.

image
Kvete tam západní život – osel a vafle v pozadí. Hodně lidí teď emigrovalo z Venezuely, která je úplně rozložená, k tomu osmimilionový trh… myslím, že má před sebou teď Kolumbie skvělou budoucnost.
Klinika krásy. Jsou tu velké rozdíly mezi hodně chudými a hrozně bohatými, kteří mají na parádu.
Sanace kopce aby jim kamení nepadalo do města.
A to je pohled na druhou stranu než je město. Sám tam asi nemůžeš. Nedoporučují už proto, že byste tam mohli narazit na nějaké to políčko koky.

Je úplně jasný, kde je to bezpečné?

Ono se to přelívá. Severní pobřeží, kde jsme teď cestovali, bylo ještě před dvaceti lety velkým centrem konfliktu, protože se tam odtud na lodích pašovaly drogy do Ameriky. Teď už to ale není ta drogová cesta, a tak se ví, že je tam klid. Prostě ty místa, který jsou v Lonely Planet, tak tam se nic neděje (smích).

Z naší cesty na sever. Moc pěkná zátoka, ze které ale večer vylezla takováhle obluda. Místní kluci ho zavolali, hodili mu rybu a říkali, že se ten kajman jmenuje Pepé. Prý tam žije už 9 let a ještě nikoho nekousnul. Ale když udělal krok z vody, kluci vstali a utíkali pryč. Takže ochočenej asi nebyl. V noci jsme šli zpátky přes tu pláž, chvíli jsme se museli i brodit. Svítili jsme si mobilama a doufali jsme, že Pepému ta ryba stačila.
Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Další díly seriálu o Kolumbii na Slávanazdarvýletu.cz vyjdou během několika dní. Objednejte si náš newsletter nebo nás zalajkujte na FB, ať vám nic neunikne.

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK