Dají vám najíst, nechají vás přespat, a ještě možná zažijete duchovní znovuzrození.
Noc v kostele, kde straší duchové mrtvých dětí, pěstování hub pro dobrou věc, mlčenlivé večeře s přísnými řádovými sestrami, meditace po boku ještě striktnějších buddhistických mnichů. To všechno můžete zažít během pobytu na místech, která jsou doslova boží.
Na fotce nahoře je fotka ze Samudratheera Maha Viharaya na Šrí Lance. Foto: Jana Rumlová
Samudratheera Maha Viharaya
Mátara, Šrí Lanka
Říká se mu chrám Tsunami, protože jako jediná budova široko daleko přežil přírodní katastrofu v roce 2004. Během dalšího půlroku nabídl nocleh víc než 500 lidem. Šéfuje mu „cool“ mnich Vineetha Thero, který tu mimo jiné založil houbovou farmu. Facebook projektu tady. Z toho, co vytěží, pomáhá chudým lidem v okolí, hlavně dětem.
Ubytují vás tu zadarmo, a ještě vám dají najíst, pošlou vás na výlet, ukážou vám, kde se nejlíp surfuje, nebo poradí, jak správně meditovat. Samozřejmě to celé funguje na základě dobrovolných příspěvků, díky kterým může chrám fungovat, dávat střechu nad hlavou mnichům i turistům a pomáhat potřebným. Jestli se vám nechce platit, můžete se odvděčit dobrovolnickou prací.
Webovky cool mnich zatím nemá, facebookový profil samozřejmě ano. Kamaráďte se tady.
St. James Church
Cooling, Kent, Velká Británie
V Británii teď frčí champing, neboli kempování v kampli (chapel camping). Jedním z těch, co to umožňují, je kostel svatého Jakuba v kentské vesničce Cooling (pozor, není to ten stejnojmenný v Londýně). Ubytuje až čtyři lidi a budete ho mít celý pro sebe. Na čtení si vezměte Nadějné vyhlídky od Charlese Dickense, v lodi kostela se odehrává první kapitola. Dodnes tam najdete i třináct hrobů mimin, která Dickens v knize popisuje, takže na hororovou atmosféru máte vysoké šance.
Místo si můžete i pronajmout a uspořádat tu nějaké decentní hudební soaré. Anebo tu natočit film. Mají dokonce klasický rezervační systém přes internet pro všechny dostupné kostely. Spaní bookujte tady. Ostatní pro krátkodobé spočinutí dostupné kostely v UK jsou tady. Obyčejně je přes zimu zavřeno, tak fofrem! Mimochodem nemyslete si, že je snad v křesťanské církvi něco zadarmo. Za jednu noc ve spacáku vás tu zkásnou o nekřesťanských 50 liber za osobu (1500 Kč).
Tady je reportáž BBC o novém fenoménu:
Monastère des Augustines
Québec, Kanada
Rozmařilý luxus v duchovním hávu? To je přesně to, co právě letí. Dnešní Hôtel-Dieu de Québec bývala první augustiniánská nemocnice (1639) v Severní Americe. Dodnes je v jednom křídle klášterního komplexu sídlo augustiniánek.
Dnes si tu užijete ultraluxusní wellness pobyty prodchnuté střídmostí a klidem jeptišek. Mají tam spa, masáže, lekce jógy i tai-či, zároveň na chodbách budete potkávat opravdové nevěsty Kristovy.
Můžete si tu vegetovat jako rozmařilí turisté v moderních pokojích nebo asketicky trpět v jedné z autentických jeptiškovských špeluněk. Po vzoru řádových sester se taky najíte, restaurace totiž podporuje „mindful eating“ a u jídla je zakázané mluvit. I zírat do mobilu.
Svou víru rezervujte na jejich webu nebo přehledněji na Bookingu. Za dvoulůžkový pokoj počítejte se 4600 Kč za noc.
Mimochodem augustiniánské stavby máme i u nás. Ubytovat se můžete v Augustiniánském domě v Luhačovicích. Není to vyloženě klášter, ale naopak místo vybudované už v roce 1904 jako oáza, kam se církevní papalášové jezdili rekreovat. Ale třeba i Leoš Janáček tu napsal Lišku Bystroušku. Dnes se stejně jako Kanaďané zaměřují na postarší luxusní klientelu. Mají dokonce vlastní značku kosmetiky a všechno, co k duchovnímu rozmazlování patří. Nejobyčejnější dvoulůžkáč počítejte za 4000 korun.
Mapa všech duchovních spaní:
Klášter Bailin
provincie Hebei, Zhaoxian, Š’-ťia-čuang, Che-pej, Čína
Vyrazit do dnešní Číny za duchovnem? No jistě, je to naprostá kravina. Čína je stát, kde jsou příslušníci i nejběžnějších náboženství jako je křesťanství zavíráni, mučeni a posíláni do lágrů na „převýchovu“. Tolerované církevní spolky jsou režimu vyloženě jen na ozdobu.
Nicméně lidé jsou praštění a život tropí hlouposti. Pojeďme tedy meditovat do Číny. V zenbuddhistickém klášteře Bailin se toho chopili stejně byznysově jako u kanadských augustiniánek. Od mnichů se tady prý naučíte „umění života“. Zní to hodně lákavě, ale těžko říct, co si pod tím představit. Můžete s nimi taky diskutovat, meditovat a samozřejmě i jíst (ovoce, zeleninu, rýži a chleba). A i tady platí, že nad talířem se nemluví.
Spát budete v pohodlné posteli, ke koupání je připravená horká voda a záchody jsou západní. Retreat na míru pro zápaďáky – je to jediný zenový klášter v Číně, kam vás takhle komunisté pustí – můžete doplnit prohlídkou 1800 let starého chrámu nebo návštěvou kamenné vesnice Yujia.
Zenové chvilky vám zprostředkuje tahle cestovka z Pekingu. Můžete s nimi absolvovat i nejrůznější ezo kurzy, jako je úvod do čínské bylinné medicíny, masérský kurz, bojová umění atd. Na Lidový stát jsou ceny docela nelidové. Třeba 8 hodin školení v čínské medicíně vás přijde na 28 000 Kč (8400 RMB). Stránky kláštera (jen v čínštině) jsou tady.
Wat Pah Nanachat
Ubon Ratchatani, Thajsko
Tak tady je to úplně jinak. Místo zastrčené na východě Thajska, hluboko ve vnitrozemí, nejbližší 7-Eleven je dokonce až 900 metrů daleko! Ano, dali jsme si tu práci to změřit ?. Klášter buddhistických lesních mnichů, který v sedmdesátých letech založil mistr Ajahn Chah, vás sice bude hostit zadarmo, ale jen pokud to myslíte vážně. O možnost strávit tu týden až měsíc musíte písemně požádat a i tak vás po třech dnech můžou poslat domů. Platí to tedy i naopak: pokud váš pobyt bude úspěšný, můžete se z hosta proměnit v dlouhodobého klášterního rezidenta.
Každopádně se musíte řídit místními pravidly a přísným denním režimem (vstává se ve tři ráno, jídlo se podává jednou denně a s úklidem pomáhá každý bez výjimky). Zakázané jsou mobily i počítače, sex, drogy včetně alkoholu a cigaret, lži, pomluvy a negativní kecy, ale třeba i hry, hudba nebo make-up. Většinu dne věnujete meditaci a rozjímání.
Webovky chrámu tady.
Ecce Homo
Jeruzalém, Izrael
Pokud jde o ubytování poutníků, co zabloudili do Jeruzaléma, má tenhle katolický klášter dlouhou historii. Dnes za pár šekelů poskytne přístřeší i vám. Jeptišky mají jednoduché vybavení, super výhledy na Staré Město i snídaně. Není to žádný tajný tip – na TripAdvisoru to jako guesthouse dotáhl do jeruzalémského top five –, takže bookujte včas a spíš než spirituální obrodu čekejte turistickou pohodu. Web zde, profil na TripAdvisoru tady.
Klášter Tabo
Himachal Pradesh, Indie
Do buddhistického kláštera schovaného pod vrcholky Himálaje (ve výšce 3280 metrů) se cestuje proti času – místní šlechta ho založila před víc než tisíci lety a atmosféra se za tu dobu vlastně moc nezměnila. Část původních staveb a náboženské výzdoby, nad kterou prý zůstává rozum stát i zapřisáhlým agnostikům, přežila války i zemětřesení a celý komplex je dnes na seznamu UNESCO.
Noc můžete strávit v místní ubytovně, a když si přivstanete, čeká vás ranní zevlování s několika desítkami mnichů. Při společné modlitbě se s vámi podělí o čaj a domácí sušenky, prudit vás při tom nebudou. S placatkou nebo blbými poznámkami by vás asi hnali, jinak se tu ale medituje v přátelské atmosféře.
Maximální teplota v červnu je tu 28 stupňů, ale minimální 2. Takže se silně doporučuje vrstevnaté oblečení, protože se díky výkyvům teploty budete neustále svlékat a oblékat. Z Dillí je to 800 kiláků. Kontakt na mnichy a všechno potřebné o pobytu je na jejich stránkách tady. Klášter provozuje charita, takže jídlo i ubytování jsou bezplatné, ale počítá se samosebou, že něco darujete.