Ztraceni 497 dnů v malých člunech v bouřlivém počasí u Antarktidy.
Ernest Shackleton byl zkušený britský polárník a vůdce poslední velké expedice (Imperial Trans-Antarctic Expedition), která ještě znamenala hrdinské dobývání Antarktidy. Byl to pokus o přechod antarktického kontinentu. Po dobytí jižního pólu Roaldem Amundsenem (1911) byl přechod Antarktidy podle Shackletonových slov „jediným zbývajícím antarktickým putováním“.
Bavíme se o době před sto lety. Nakonec se to sice nepovedlo, ale je to neuvěřitelný příběh toho, co my lidé vydržíme. Nebo jsme spíš vydrželi.
Proti imperiálnímu týmu Shackeltona (nešlo samozřejmě o nic menšího než posílit britské impérium) se tehdy spiklo všechno, co šlo. Jejich loď Endurance zamrzla ve Weddellově moři. Neustále se zvyšující tlak ledu loď rozdrtil a nakonec i potopil. Po několika měsících strávených v provizorních táborech posádka vyrazila s plánem pochodovat po ledu 557 kilometrů k Pauletovu ostrovu. 28 mužů vleklo 3 čluny, měli ale jen 3 stany, kamna, nejnutnější jídlo a oblečení. Kvůli pohybům a praskání ledu ale museli plán změnit. Spustili čluny na vodu a vydali se v nich ke Slonímu ostrovu.
V malých člunech, v bouřlivém počasí a mezi kusy ledu. Nechyběly amputace omrzlých končetin bez anestezie, vítr o rychlosti 110 km/h a potrava skládající se z tučňáčího a tuleního masa. Nechyběly taky polohumorné zápisky do lodního deníku „toho, kdo umře první, budeme jíst jako prvního“.Nakonec jim to trvalo celkem 497 dnů (tedy skoro rok a půl). Neuvěřitelné!
Lidstvo to nakonec dokázalo až za 50 let
Shackletonovi muži byli zachráněni v srpnu roku 1916. Je fascinující, že přechod Antarktidy se tak poprvé povedl až o 50 (!) let později expedici Commonwealth Trans-Antarctic Expedition v roce 1958. Tuto expedici mimochodem nevedl nikdo menší než pokořitel Mount Everestu Edmund Hillary.
Byl tak trochu cvok
Za zásluhy při vedení expedice byl Ernest Henry Shackleton byl povýšen do šlechtického stavu. Jenže Sir Shackleton měl nejenom býčí vytrvalost, ale často taky vymýšlel podivné projekty, které mu měly přinést slávu a peníze. Třeba když vyplul na svou polární výpravu s lodí Nimrod v roce 1908, vezl na své lodi i 24 000 poštovních známek a 2000 dopisů…
A jeho pravnuk zdědil geny
Patrick Bergel, pravnuk Ernesta Shackletona, svým způsobem dokončil to, co jeho pradědeček začal před více než 100 lety. Jako první přejel nejsušší a nejchladnější kontinent běžným osobním autem. A dokonce tam a zpátky. Prosím?! Ano, rodinným autem. Sám o sobě tento moderní podnikatel říká: „Nejsem polárník, jsem indoorový člověk. Deníky svého pradědečka jsem si vzal samozřejmě s sebou. Na Kindlu.“
Na propagačním videu Hyundai samozřejmě zahlédnete podpůrný tým a dalších asi sedm náklaďáků konvoje. Je něco shnilého na tomhle moderním „expedičním“ přístupu.
O tom, jak nejlevněji vyrazit na Antarktidu sami, si přečtěte v našem dalším článku tady.