Architektura Kulturní šok UNESCO Turecko

Turecké satelitní město. 730 rádoby châteaux s garáží

[su_wiloke_sc_company_website]

Turci posunuli myšlenku satelitního městečka na další level. Velkolepý projekt Burj Al Babas za 4,5 miliardy vypadá jako Disneyland pro debily.

Mít svůj vlastní malý roztomilý zámek ve stylu disneyovky s vymazlenou zahrádkou uprostřed malebných panenských hor v severoturecké provincii Bolu? A k tomu jako bonus v sousedství 730 naprosto stejných kýčovitých zámků, tureckých lázní a bazénů, salonů zdraví a krásy, obchodních center a samozřejmě mešity? Máte zájem? Smůla. Zazvonil zvonec a pohádky byl konec dřív, než vůbec začala. 

https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430
image
Jsme tu samí lepší lidi. Foto: Profimedia, AFP

Já chci svůj satelitní zámek!

Smůla. Turecký developer Sarot Group, který „zámecký“ komplex v hodnotě 4,5 miliardy korun a rozloze větší střediskové obce budoval, totiž právě zkrachoval. Tuhle cukrkandlovou nádheru jménem Burj Al Babas (oficiální stránky projektu tady) začal stavět jako letní (či zimní, ví bůh) sídla převážně pro bohaté Araby z Perského zálivu a rozhodně na ní nešetřil. Ničím.

A ze začátku to opravdu vypadalo nadějně. Zákazníci z Kataru, Bahrajnu, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů skočili po možnosti bydlet v opravdu stylovém satelitu a prvních 350 „chatiček“ se prodalo za cenu v přepočtu 8 až 12 milionů korun poměrně rychle. Podle architekta projektu Naciho Yoruka to byli právě zákazníci, kteří poptávali tento poněkud šílený „zámecký“ vzhled satelitu. Jenže teď se ukázalo, že Sarot Group si na téhle architektonické noční můře vylámala zuby a vězí až po krk v dluzích. 

A tady to roste, jak šiš kebab po dešti:

Nejen v Česku jsou neplatiči

Konkrétně dluží svým dodavatelům v přepočtu více než půl miliardy korun. Předseda představenstva společnosti Mehmet Emin Yerdelen řekl médiím, že za tuto nepříjemnou situaci mohou nezodpovědní bohatí arabští klienti, kteří zkrátka nemají o jeho projekt odpovídající zájem. Překvápko! Sarot Group má také podle pana ředitele problém s vymáháním pohledávek. Liknaví zákazníci už visí 200 milionů a zkrátka je to všechno jejich vina! Navzdory tomu je ale už 587 „châteaux“ dokončených a Mehmet stále doufá, že se mu podaří započaté veledílo v dohledné době dokončit. Ať už to dál dopadne jakkoliv, už teď je jisté, že tahle výstřednost právě vstoupila do dějin architektury. Takže pokud máte zbytečných 8 míčů, neváhejte a volejte Sarot Group! Zapíšete se do dějin.

image
Na tohle lákají zákazníky. Kdo by ten luxus nechtěl? Foto: Sarot Group
Možná ten, kdo zahlédl záběry z dronů, kde je té krásy dalších více než 700 identických kopií. Z fotky je jasně patrné, jak jsou na sebe ve skutečnosti baráky namačkány. Foto: Sarot Group
Možná ten, kdo zahlédl záběry z dronů, kde je té krásy dalších více než 700 identických kopií. Z fotky je jasně patrné, jak jsou na sebe ve skutečnosti baráky namačkány. Foto: Sarot Group
image
Vizualizace jsou samozřejmě fenomenální. To je první přikázání každé developerské hry na slepou bábu. Problém nastane, když nestihnete všechno prodat ještě před tím, než se začne stavět. Foto: Profimedia. AFP

Skoro je to v UNESCO

Krom bydlení jak z disneyovky je zaručena i romantická atmosféra. Tu garantuje především kontrast, který Burj Al Babas vzbuzuje v kombinaci s historickým městečkem Mudurnu, které je sotva kilometr od hyperzámeckého satelitu. To se v roce 2015 stalo čekatelem na zápis do seznamu světového dědictví UNESCO. Proč tuto panenskou lokalitu neobohatit stylovou novostavbou, že? 

image
Anatolijské domy v historické čtvrti v Mudurnu. UNESCO jim uteklo jen o fous. Foto: Profimedia, AFP
Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat
Turecká představa luxusu. Foto: Sarot Group
Turecká představa luxusu. Foto: Sarot Group
image
Předseda představenstva sní: Potřebujeme prodat už jen 100 domů, abychom se dostali z dluhů. Věřím, že tuhle krizi překonáme během čtyř až pěti měsíců a letos (2019) projekt zkolaudujeme... Tak určitě! Foto: Profimedia, AFP

Natálie Veselá

Cestuje ráda do všech směrů, nejradši ale na jih a na východ. Miluje orient se všemi jeho chutěmi, vůněmi a kraválem a sní o tom, že si na důchod pořídí plážový bar někde u Černého moře.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK