Kulturní šok Japonsko

V Japonsku mají koupací vlaky

[su_wiloke_sc_company_website]

Plus: kolik stojí cestovat po Japonsku vlakem

Vlaky které jezdí včas? Vlaky kde se cestuje pohodlně? Díky Radimu Jančurovi jsme i my poznali toto dobrodiní lidstva. Jenže Japonsko je pořád o světelné roky dál.

Nohy ve vodě

Japonci lákají na jízdu slunečným vlakem z Fukušimy do Shinjō. Nebojte, nemá to nic společného s naším fenoménem sluníčkářství. Je to vlaková linka nazvaná Toreiyu, což je zkomolenina anglického slova vlak (train) vyslovená japonsky (torein) a francouzského výrazu pro slunce (soleil) vyslovovaná jako soreiyu. Dost jazykového okénka o Toreiyu Tsubasa. Ve vlaku se sedí na tatami rohožích, v baru se naléváte lokálním saké značky Yamagata a nohy čvacháte v kádích s vodou, zatímco se kocháte pohledem z okna na dramatické horské scenérie. Tak trochu jako turisté na Václaváku, sedící ve vitrínách s oždibujícími rybičkami.

Proklikejte se lázeňským vlakem:

image
Tohle je trasa vlaku. Mapa: Japan Railways Group

Po ultimátním japonském vysedávání na rohožích asi nikdo z Evropanů neprahne, ale lázeňský vlak, to je jiná. Voda v lázních není z termálních pramenů, je to prostě jen příjemné. Jestli se chcete jet hned ošplouchnout, lístek bohužel není možné koupit online. Musíte vyrazit do poboček JR East Travel v Tokiu, Šindžuku nebo na jednotlivých zastávkách po cestě. Druhá možnost (a to doporučujeme) je koupit si lítačku na všechny japonské vlaky (něco jako místní Interrail).

A kolik stojí ta lítačka?

Oficiálně se to jmenuje Japan Rail Pass (ジャパンレールパス japan rēru pasu) a až na pár vyjímek platí tato lítačka na všechno, co provozuje seskupení japonských železničních společností Japan Railways Group (jiná jejich stránka je tady). Zmíněná lítačka JR Pass byla vytvořena speciálně na podporu turistického ruchu. Původně šlo toto předplatné donedávna koupit jen před příjezdem do země. Nyní (až do března 2019) je ve zkušebním provozu i možnost koupit si JR Pass i v Japonsku (na letišti a ve vybraných hlavních vlakových stanicích). I když je to trochu dražší (viz naše srovnávací tabulky), pořád se to vyplatí. Průkazka platí i na autobusy některých přepravních společností. Podrobnější informace a odkazy třeba na anglické wiki.

image
Knížka, se kterou si užijete Japonsko. Foto: Profimedia, Alamy

https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430


image
Pardon, tohle jen tak nezažijete. 4O tanečnic maiko cestuje Šinkanzenem (bez lázní) z Tokia do Kjóta. Foto: Profimedia, AFP

A opravdu jezdí japonské vlaky tak přesně?

Je to ještě šílenější, než čekáte. V loňském roce se stal zajímavý incident: Vedení linky Tsukuba Expres, která jezdí mezi Tokiem a Tsukubou (45 minut jízdy) se dokonce svým pasažérům omluvila za to, že jejich rychlovlak dorazil o 20 sekund DŘÍVE. Zde je prohlášení v japonštině, plné omluvného sypání popela na hlavu a slovních spojení jako „Upřímně se omlouváme za nepříjemnosti způsobené…“ Ještě štěstí, že nedošlo na seppuku.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat
image
Japonské železnice se 14. listopadu 2017 cestujícím omluvily za tragickou událost: Šinkanzen místo plánovaného času příjezdu 9:44:40 místního času dorazil v 9:44:20. Ostudné selhání. Foto: Profimedia, TEMP EPA

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK