Urbex Video

Guerilla Gardening: načerno sázíme Václavák

 • Instagram index
  8
 • Prospěšná činnost
  10
 • Legálost
  3
 • Dostupnost
  10
[su_wiloke_sc_company_website]

I doma se můžete každý den cítit jako na dovolené. Máme pro vás tipy z celého světa, jak na podniknout tuhle zábavnou partyzánskou operaci. Co si neuděláte sami…

Chcete hezčí ulici? Pusťte se do toho!

Není rychlejší způsob, jak vylepšit okolí svého bydliště. My si to zkusili a máme pro vás video (nahoře), ve kterém se naše křehká Markéta stala neohroženou zahradnickou korzárkou a použila květiny jako zbraně lásky.

Takhle zkášlují svět v Kalifornii.
image
A takhle my na Václaváku. Aspoň na chvilku jsme kolemjdoucím zlepšili den květinovým smajlíkem. A sobě taky. Naší Markétu to úplně chytlo.

Jaro je mýtus

Možná vám někdo někdy tvrdil, že kytky se sází na jaře. Jenže ani podzim není v tomto ohledu k zahození. Zasaďte teď a na jaře budete v ulicích sklízet plody své práce.

Jsou dva základní přístupy guerilly.

Jeden je jasný. Vysadíte hotovou kytku, načančáte ji, vyfotíte, postnete na instagram a jdete domů. Rychlé, instantní a vděčné. Pak ale existuje druhý způsob. Nesázíte hotové květiny, ale sejete semínka, případně sázíte cibulky.

Je to zdlouhavější, ale i tajemnější. Třeba právě teď na podzim si vyhlédnete pusté místo v betonové džungli. Zvolíte cibulky nebo semínka podle libosti, odolnosti, barevnosti…  A pak už jen připravíte barevný návrh, vysejete, zakryjete zeminou, zalijete a čekáte do jara. Oproti sázení hotových rostlin to vyjde o dost levněji a místo jednoho tulipánu máte tulipánů les. A navíc, díky většímu množství rostlin můžete i lépe kouzlit s tím, co na místě vznikne. Vysázejte protivné sousedce pod oknem smajlíka. Nebo jméno svého oblíbeného fotbalového klubu nebo vzkaz své tajné lásce (snad na ní na jaře ještě budete myslet :-). Fantazie nezná hranic.

Vyrobte si neškodnou bio bombu

Nejbláznivější možnost partyzánského přírodního odboje je semínková bomba. Nebojte, není to nic nebezpečného. Z trochu jílovitější hlíny si uplácáte kuličku zhruba do dlaně a do ní zamícháte substrát, hnojivo a semínka. Výsledek můžete nechat nejdřív naklíčit nebo použít hned, tak jak je. Tenhle květinový „granát“ pak stačí třeba jen přehodit přes plot na opuštěný stavební pozemek, který zůstal ladem kvůli nedořešeným restitucím a hyzdí vaše město. Třeba se někdo chytí za nos!

Výroba těchhle „bomb“ je extrémně jednoduchá. Pokud si potrpíte na styl a přesné tvary, můžete si pomoci silikonovými formami na vánoční cukroví. Když zvolíte tvar srdce, výsledkem je pak opravdová bomba lásky.
Guerilloví zahradníci často odkazují na to, že tohle hnutí vychází z podobných kořenů jako graffiti. Máme ale nové tisíciletí, takže „umělecké vandaly“ dnes nahradili propagátoři a „vandalové“ ekologického životního stylu.
Bez fotky na Instáči jako by to ani neexistovalo.
A teď cesta kolem světa po příkladech nejlepších partyzánů:
I takovou podobu může mít GG. Londýnská ledová zahrádka, kterou dělal Steve Wheen, přezdívaný jako Banksy guerilla gardeningu.

Je to legální?

Ehm. Vlastně ne. Proto někteří zkrášlovači pracují v noci, maskují se a vůbec z toho dělají větší dobrodružství než to ve skutečnosti je. Podle právníků: „vysazování květin, stromků nebo jiná podobná aktivita na cizím pozemku bez souhlasu vlastníka je podle českého občanského zákoníku neoprávněným zásahem do vlastnického práva.“ Takže čistě teoreticky vám hrozí nějaká ta pokuta, ale to je prostě ta pirátská část věci, bez které vzrušení není. Skutečnost je ale taková, že magistráty tohle vůbec neřeší a guerilla gardening sice nedoporučují, ale ani neodsuzují. Pokud tedy budeme mít štěstí na osvícenější úředníky, nakonec nás třeba ocení jako vzorné a následováníhodné občany. A to my přece jsme!

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Takže můžete jít sázet v noci a klepat se, jestli vás někdo nebude podezírat z něčeho nekalého. My ale doporučujeme strategii „pod svícnem je největší tma“, hezky se obléct a udělat to s plnou parádou pěkně v poledne. Neděláte přece nic špatného. Děláte svět lepším!

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK