#stanese Dobrodružství

Výlety, co chytly Hollywood. Protože dopadly špatně.

[su_wiloke_sc_company_website]

Taky se občas u různých dobrodružných trháků uklidňujete, že v Hollywoodu přehánějí a ve skutečnosti to jistě zdaleka tak drsné nebylo? No tak se nenechte mýlit. Často to bylo ještě mnohem horší, ale filmy by přišly o rodinný rating, tak je scénář umravněný. No fakt, čtěte! A dávejte majzla, až sami někam vyrazíte.

 

Revenant

I příběh, díky kterému Leo DiCaprio konečně dostal Oskara, je oproti skutečnému poněkud upravený. Zálesáka a bývalého piráta Hugha Glasse jeho kamarádi sice nepohřbili zaživa a nezabili mu syna, ale to bylo jednoduše proto, že syna žádného neměl. A ten filmový hrob nebyl ani tak hrob, jako díra, která ho měla schovat před rozzlobenými indiány. Zbytek filmu ale reálný pravděpodobně je. Ale před kamerou se jistě neodehrál se vší skutečnou brutalitou.

Leo DiCaprio, z filmu Revenant
Hugh opravdu přežil (a vyhrál) bitku na nože s medvědem, ze které si odnesl nesčetné tržné rány, díru v krku, stržený skalp, protržené plíce, žebra obnažená až na kost a několikrát zlomenou nohu.

Opravdu se plazil do více než sto kilometrů vzdálené pevnosti Fort Kiowa, živil se kořínky, bobulemi, hady a syrovým masem z mršin, od kterých musel nejdřív odehnat vlky. K přežití mu pomohlo roční období – na rozdíl od filmu bylo léto – a lovci indiánského kmene Siouxů, kteří mu pomohli postavit vor, na kterém doplul do bezpečí. Zotavení mu zabralo mnoho měsíců, po kterých se vydal hledat své parťáky. Ne kvůli pomstě, ale proto, že chtěl zpátky svou karabinu a nůž. Když je získal, údajně jim odpustil, protože konec dobrý, všechno dobré a správní chlapi na nějakou maličkost nekoukají.

Do divočiny

Film s Emilem Hirshem v hlavní roli popisuje cesty Christophera McCandlesse, který se na začátku 90. let vydal na toulky severoamerickou divočinou. Film i kniha, podle které je natočen, vychází přímo z Candlessových deníků, takže se na skutečných událostech opravdu zakládají. Po ukončení univerzity Candless daroval většinu svých úspor charitě a vydal se na cesty. Nejprve autem, poté pěšky, stopem a na kánoi. Procestoval Arizonu, Jižní Dakotu, Kalifornii a v roce 1992 dorazil na okraj Aljašské divočiny, která měla být finálním testem jeho schopnosti přežít vlastními silami. Posledním člověkem, který Candlesse viděl, byl místní elektrikář Jim Gallien. Vzpomíná, že mladého stopaře marně přesvědčoval, že na pobyt v drsné přírodě nemá dostatečné vybavení ani zkušenosti. Ukázalo se, že měl pravdu, protože Glassova plánovaná cesta k Beringovu moři skončila asi po 45 kilometrech u opuštěného autobusu.

Do divočiny. Záběr z přírodního filmu.
Do divočiny. Syrové dobrodružství někdy končí smrtí.

V autobuse přežíval tři měsíce, živil se lovem a sběrem, ale kvůli nedostatku zkušeností neustále ztrácel síly a naději na přežití. O příčině jeho smrti se diskutuje, buď šlo o důsledek podvýživy nebo otravu jedovatými semeny. V každém případě jeho deník končí na stránce nadepsané „Den 108.“

127 hodin

U filmu zachycujícího dobrodružství Arona Ralstona vcelku běžně v kině několik diváků omdlívalo. Reálná verze anabáze, která horolezce stála pravou ruku, ale byla zase ještě o něco drsnější. Poté, co mu padající balvan přimáčknul  ruku ke stěně kaňonu strávil Ralston pět dní pokusy o osvobození.

Když mu došla voda a jídlo, musel si nejdřív páčidlem zlomit kosti v předloktí a teprve potom rozdrcenou končetinu amputovat tupým nožem (ztupil ho o stěnu kaňonu, kam vyryl své jméno). Poté, co se dokázal vydrápat z kaňonu ještě musel slanit dvacetimetrový útes a dehydrovaný a zesláblý ujít 13 km rozpálenými skalami.

Arona Ralston ve filmu 127hodin. Ukoušete si nohu?
Začíná to jako reklamní pohádka, ale za chvíli vás to chytne bojem o život, tak jak se to může stát každému z nás. Pocit všudypřítomné civilizace je někdy křehká iluze.

Při vší smůle měl ale Aron obrovské štěstí. Na cestě potkal turisty, kteří mu podali vodu a jídlo a takřka vzápětí vedle nich přistála záchranářská helikoptéra. Pokud by si ruku amputoval dříve, cestou k autu by vykrvácel, kdyby váhal, záchranáři by ho pravděpodobně nenašli. Jeho anabáze ovšem záchranou neskončila. Ralston se dlouho potýkal s depresemi a s prožitým traumatem se dokázal vypořádat až opět v horách. Díky speciální protéze totiž opět leze. V roce 2005 se stal prvním horolezcem, který sólově zdolal všech 59 Coloradských čtyřtisícovek.

Jinými slovy, kdykoli se vydáte na nějaké to rajzování za hranice, nešetřete těch pár korun za cestovko. Sice vás spíš než medvěd přepadne průjem (a dobře že tak!), ale ono když si kvůli tomu neplánovaně prodloužíte dovolenou o dva dny a řešíte doktora a změnu letenek, peníze navíc i asistence v češtině dost bodnou.

Jiří Holubec

Publicista na volné noze, sběratel gramofonových desek a DJ Rádia1. Nejraději cestuje do Indie, jihovýchodní Asie a podniká roadtripy po USA.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK