Eurovíkendy Jídlo Zdraví

Kdo vynalezl shotski a proč?

[su_wiloke_sc_company_website]

Možná jste si až do teď naivně mysleli, že lyže jsou určeny jen pro lyžování. Budiž vám odpuštěno!

Na fotce nahoře je festival Ullr Fest, 55. ročník bude 10.-13. ledna. Další info na konci článku.

Je to naprosto přirozená věc. Lyžování je klasická zimní zábava, kterou milují miliony lidí po celém světě. Když se ale krásné a slunečné počasí změní v syrovou, vlhkou a temnou bouři nebo noc, ti samí lidé se nahrnou do zimních středisek, kde staré lyže odslouží svůj druhý život jako nástroj sociálního popíjení.

Jak se teda shotski dělá?

Technický princip je prostý. Na lyži je připevněno 3 až 5 panáků. Skupina pijáků společně uchopí své recyklované sportovní náčiní, synchronizovaně ho zvednou k ústům, ke sklu přisají své rty stejně láskyplně jako miminko k prsu matky a jako jeden dokonale naolejovaný stroj do sebe až do poslední kapky obrátí pohárek tekutiny. Sportovní povaha výkonu zaručuje, že pokud má někdo nekalé úmysly a nehodlá táhnout za jeden provaz, musí se přizpůsobit smečce a vypít až do dna stejně jako ostatní, jinak kapalina ostudně stéká po obličeji.

Proč to proboha ty lidi dělají?

Někteří psychologové tvrdí, že na světě neexistují kultury, kde by se aktivně podporovalo nebo bylo společensky vhodné pití o samotě. Dokonce i sloni pijí alkohol (resp. zkvašené plody ovoce) ve skupinách. Více o výzkumech sociálního pití najdete na webu oxfordského výzkumného centra SIRC).

Několik dní na sjezdovce s přáteli a už propadnete tomuto hloupému rituálu.
Sport není jen tak pro zábavu! Takhle vypadá krohový trénink v Kanadě.
Hokejová verze vynálezu.

Na co si mám dát bacha?

Nezapomeňte, že v případě zranění v kombinaci s alkoholem vám neplatí cestovní pojištění! Nikdy tedy neriskujte a nepijte během dne, ale vydržte až do večera. Mohlo by se to nechutně prodražit. Jestli nevíte co s penězi, radši si rovnou objednejte heliskiing/heliboarding. Jediný rakouský je v Lech Zürs (10 000 Kc) , ve Francii je to zakázané, seznam vrtulníků v Chamonix očurávající to z druhé strany hranic je tady. Nabídka pro Livigno je tady. Nabídka na Zermattu ve švajcu tady.

image
Tohle je ta míň radostná a dražší helikoptéra. Záchránáři ÖAMTC v Tyrolsku.
Levnější je to takhle! Opět Rakousko, Lech Zürs.

Není to zábava vyloženě pro amíky?

Všichni víme, že Američané proto aby pili, musí si vynalézat různé alkoholové “hry” a soutěže. My Evropané to umíme tak nějak z naší přirozenosti. Jenže nemylme se, kultura Après-Ski je za oceánem poněkud krotká. Ve skutečnosti to celé pochází z Evropy.

Kdo to tedy vynalezl?

Začněme popořádku. Shotski jsou definitivně součástí lyžařské kultury Après-Ski. Pokud snad jezdíte jen k moři, Après-Ski je pojem označující volnou zábavu, následující po dnu plném lyžování nebo snowboardingu. Lidé se baví často přímo na sjezdovce, ale i v hospodách a nočních klubech. Existuje specifická hudební scéna i různé popově “pokleslé” remixy, stejně tak jako odpovídající oblečení a specifické drinky. Od svařáku, přes bombardino po různé mixy pálenek, vodky, likérů, horkého mléka a energy-drinků. Většinou je to hodně energetické a zahřáté. Ale může jít i o sekt, pivo nebo Aperol Spritz. Každý stát má své favority.

A kde tedy vzniklo Après-Ski?

Samotné veselení se po lyžování vzniklo v Norsku v polovině devatenáctého století a do Alp se rozšířilo během dalších padesáti let. Samotný pojem Après-Ski se objevujil mnohem později, ve francouzském lyžařském časopisu La Revue du Ski v roce 1938. Takže Norsko vynalezlo lyžování i zábavu po něm a Francouzi to pojmenovali. Ale na shotski jedna věc stále chybí: panák!

Den díkůvzdání bez shotski? Nemožné!To lidi dřív neznali panáky?
image
Zábavné je to samozřejmě i jako klasická party hra kdekoli v kuchyni.

Kdepak, samotný pojem a design panáku (anglicky shot-glass, něco jako výstřel-sklenice) vynalezl až nejnalitější národ v Alpách, tedy Rakušáci. V Rakousku je shot-ski tradičně známé jako schnappski. To díky všudypřítomné ovocné pálence, šnapsu. Rakouští posjezdovkoví sportovci se neobtěžují s používáním lepidla nebo úchytů na skleničky tak jako třeba Američané. Prostě postaví řadu panáků na lyži a je už na každém sportovním šampiónu jak pracuje s rovnováhou a jemnou motorikou, aby uchránil drahocený mok před plýtváním. Je to riskantní, ale lyžování je přeci o riziku. Je to napsáno na zadní straně každého skipasu!

Dá se na tom vydělat?

Rakušáci to dost pravděpodobně vymysleli. Ale úplně jisté je to, že Američané na tom dokázali vydělat. V USA společnosti jako Shotz Ski a InstantShotski prodávají udělátka kterými si na jakoukoli placatou plochu připevníte svého panáka a tak se sláva shotski šíří i do kultury vodního lyžování, surfu a vůbec.

Koupíte to jako předpřipravený kit. Ne, tahle hračka není pro děti. Podpora lámání kostí v ceně.
Na tomhle festivalu padl světový rekord v nejdelším shotski.
V lednu je to zase!

Užijte si světový rekord!

Máme pro vás tip. Možná to ještě stihnete. V Breckenridge, v Coloradu se 10.-13. ledna koná už tradiční zimní festival Ullr Fest. Tentokrát (2018) je to už 55. ročník! Těšte se na zábavu ve vikingském stylu. Rohy, kožichy, alkohol, koupání v ledové vodě, adrenalin i endorfiny všude kam se podíváš (koukněte na video výše). Jen pro pořádek v mytologii, Ull je syn Sif, jeho otčímem je Thór. Je to Bůh zimy, jehož jméno znamená „sláva“.

Ull nazdar výletu!

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK