Kulturní šok USA

Walt Disney anektoval Floridu. Stát jako soukromá firma už existuje

[su_wiloke_sc_company_website]

Napadlo by vás, že je milé dětské království nejmilitarističtějším státem na světě? Tohle je místo, kde se odehrává film The Florida Project.

Experimentální prototyp společenství zítřka. Tak se původně označoval projekt Walt Disney Worldu. Plánovaná komunita měla sloužit jako testovací vzorek pro nový městský stát. Je to neuvěřitelné, ale Walt plánoval a uskutečnil vlastní stát ve státě. V tomto Disneylandu jste opravdu legislativně na pozemku samostatného skorostátu patřící této korporaci (!). Podařilo se mu vytvořit téměř korporátní diktaturu a dodnes největší zábavní park na světě. Jak to s futurismem vypadá po padesáti letech?

Už víte? Tuhle fotku znáte z plakátů. Film The Florida Project může být pro někoho pohlazením na duši, pro jiného antikoncepční pilulka, po které už nikdy nebude chtít mít děti. Pro většinu z nás ale objevil subkulturu amerického motelového bydlení. Jak to souvisí s Vesmírem Disney?

Místo, kde se odehrává film, je motel Magic Castle Inn and Suites asi 2 kilometry od epicentra dětských snů. Nebo alespoň jejich merchandisingových klonů. Orlando je město uprostřed floridské nudle, velké stejně jako Ostrava. K moři je to na východní pobřeží 80 kilometrů a na západní 150. Ta Florida je docela malá, co?

image
Je to film Seana Bakera (to je ten chlápek), specialisty na sociálně-realistická dramata. Seana zajímají socky dlouhodobě. Třeba jeho Take Out z roku 2004 je příběhem nelegálního čínského imigranta v New Yorku. Třeba jednou něco natočí o polských instalatérech nebo Češích na Bali. The Surf Project?

O čem ten film je? A prosím bez spoilerů

Příběh se odehrává na okraji Orlanda, kde se rozprostírá největší rekreační oblast na světě. Je to skorobezstarostný bezpříběhový film o dětech, potenciálních bezdomovcích, žijících v motelu nedaleko zábavního parku. Je to vizuálně hodně barevné a divácky oblíbené (sociální příběh, kritici dávají 96 % na Rotten Tomatoes) a současně i nenáviděné (2hodinová nuda sledování uřvaných fracků).

Noc pro dva dospělé tu přijde na 1100 Kč. Kde jinde se vyspíte v lokalitě hollywoodského filmu tak lacino?
A tak hnusně. “Chléb se džemem nebo máslem nevkládejte do toasteru.” Zhnusené recenze a objednávky noclehu čekujte na stránkách Trip Advisoru tady. Webovky motelu Magic Castle Inn and Suites jsou tady.
image
Ve filmu nevystupují jen (ne)sympatické holčičky, ale také chlapečci, kteří jsou na ehm pěst.
Magický zámek se tyčí jen asi dva kiláky od kouzelné země.

Kde to přesně je?

Oficiálně se to jmenuje Walt Disney World Resort a na 110 čtverčních kilometrech jsou tu hned čtyři tématické parky, dva vodní a 27 tematických hotelů. V Česku pro tyhle věci nemáme odpovídající terminologii. Tématický park není úplně to samé jako Matějská. Je to místo postavené v určitém jednotném (povětšinou fantaskním) stylu. Najdete tam i rollercoastery (zase chybí název, nejbližší je horská dráha) a všechno, co k tomu patří. Tématický hotel může být pirátský, ve stylu Star Wars atd. Nechybí ani nákupní centrum Disney Springs.

Typhoon Lagoon Surf Pool. Jedna z vodních atrakcí v oblasti. Obří bazén s umělou surfařskou vlnou i maketou lodního vraku. Takhle dokonale tohle místo znají Američané.
Herečka Dove Cameron si užívá exilu na pozemku státu Disney korporace a vysílá to pro jistotu v přímém přenosu televize Disney Channel. O tak dokonale propojeném propagandistickém konglomerátu se musí závistivě zdát Číňanům i Rusům.
image
Tati, kdy zase pojedem na kosatky?
Celebrity si tu podávají dveře. Plavec Michael Phelps. Mimochodem společnost Disney zaměstnává 195 000 lidí a vlastní firmy jako Marvel Entertainment, Lucasfilm, Pixar, Touchstone Pictures, televizi ABC a sportovní ESPN… Aktuální je nákup za 52 miliardy dolarů společnosti 21st Century Fox. Jen nebe je pro myši limit.

Proboha, jak je to starý?

Celý tento komplex vznikl už v roce 1971 a je pokračováním myšlenky ještě staršího Disneylandu v kalifornském Anaheimu z roku 1955. Srovnejme si to s naším vesmírem. Rok 1955 je ten, kdy bylo Československo začleněno do Varšavské smlouvy, byli popraveni členové skupiny bratří Mašínů a ÚV KSČ přijal směrnici k zahájení „druhé vlny“ kolektivizace zemědělství. Připadá vám to cool?

Soudruzi v USA řeší jiné starosti. Společnost Walt Disney se po tom, co doslova vyvinula tématický park v Kalifornii, rozhodla se posunout na vyšší level a začala plánovat právě “Florida Project”. Tohle místo se stalo obrovským sociálním experimentem. Firma to nazývala dokonce projektem “Experimentálního prototypu společenství zítřka” (anglicky EPCOT). Plánovaná komunita měla sloužit jako testovací vzorek pro novou městskou inovaci životního stylu. A to se zase od toho našeho plánovaného pětiletkového a kolektivizačního hospodářství tak neliší. Duch doby se nezapře.

image
Ten chlápek vlevo co vypadá jako Brežněv je Walt Disney. Na fotce s bratrem Roy O. Disney (vpravo, jak vám jistě došlo) a uprostřed je guvernér Floridy W. Haydon Burns. 15. listopadu 1965, veřejně oznámili projekt Disney Worldu. Před tím ale stihli tajně a lacino skoupit veškeré pozemky (až do poslední chvíle všechno popírali a nakupovali na nastrčené firmy). Walt umírá v prosinci roku 1966, uprostřed celého tohoto procesu anexe Floridy. Korporace ale nikdy neumírá. Válka byla dobojována do konce.
Bez kamarádění s politiky to chlapče v životě nikam nedotáhneš.


Sjednávat si cestovní pojištění stále znova na každou cestu je neskutečná otrava. Pořiďte si pojištění celoroční! Díky našemu webu teď máte 50% slevu. Celý rok za 806 Kč nebo celá rodina (dva dospělí + všechny děti) už za 1214 korun. Obrovsky ušetříte! Klikněte tady a zadejte slevový kód: SLAVANAZDARVYLETU50 a zaškrtněte dlouhodobé pojištění / platba ročně. 

Dokázali to opravdu zrealizovat?

Vlastně ano. Po obrovském lobování vláda Floridy vytvořila samostatnou administrativní oblast Zkušební okres Reedy Creek (Reedy Creek Improvement District (RICID). 100 kilometrů pozemků, které různými triky levně Disney nakoupil, získaly speciální jurisdikci. V květnu 1966 byl status oblasti zákonem změněn na veřejnoprávní korporaci se specifickými právy, jako je možnost vyvlastnit zbývající pozemky “pro veřejnou potřebu”. Veselému myšákovi to ale nestačilo. Jeho plánované město budoucnosti (zvané taky Progress City) potřebovalo ještě víc. Disney tak požádal Floridu o téměř úplnou autonomii v rámci hranic svého “státu”.

Takže Disney”land” není jen prázdný pojem?

Po dalším roce a další obrovské vlně lobbingu 12. května 1967 guvernér Claude R. Kirk, Jr. podepsal zákony umožňující Disneyho plány. Bylo založeno město město Reedy Creek (později přejmenované jako City of Lake Buena Vista) a nový experimentální okres převzal veškerou kontrolu nad nakládáním se zemědělskou půdou, stavebními předpisy, nakládání s odpady, zdravotní a záchrannou službou, vlastnictvím a udržováním vetšiny silnic atd.

Když si chcete koupit stát, začněte tajně.

Vlastně je to tak trochu jako převrat na Krymu se zelenými mužíky. Jen s tím, že Disney lidem odpustil daně a symboly jeho moci jsou mnohem barevnější. Waltově korporaci se opravdu povedlo vytvořit stát ve státě.

Takže jak se můžu odstěhovat do Disneyho země?

Samozřejmě, že nejdřív musíte projít klasickým imigračním postupem USA. A hlavně, idea Disneyho země po smrti Walta poněkud vyměkla. Společnost Disney Company se rozhodla, že nechce mít vlastní město a upustila od mnoha Waltových nápadů pro Progress City. Plánované obytné plochy nebyly nikdy postaveny a kritici Disneymu paradoxně vyčítají to, že společnost nechala územní správu pod kontrolou úřadů, a tím si ulehčila/zneužila své postavení. A pak tam jsou podezření z úplatků, pololegální fond s 57 miliony dolarů a tlak některých senátorů na odstranění podílu Disney.

Hasičská zbrojnice. Stejně jako drtivá většina tohohle ministátu patří společnosti Disney Company.
image
Podobnost se Severokorejskými propagandistickými přehlídkami je čistě náhodná.

Takhle tedy vypadá vést stát jako firmu?

Ano, a to doslova. Experimentální okres spravuje dozorčí rada pěti zaměstnanců společnosti Disney. Třeba vesnice Lake Buena Vista má oficiálně jen 16 obyvatel, ale nemají žádná práva k možnosti ovlivnit dozorčí radu. Současně ale firma zaměstnává 800 bezpečnostních pracovníků. Napadlo by vás, že je milé dětské království nejmilitarističtějším státem na světě?

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK