AXA, pojištění, cestování
Češi žijící v cizině Lowcost triky

WWOOFing: vydělávejte si tělem na cestách

[su_wiloke_sc_company_website]
Většinou se cestuje tak, že utrácíte peníze našetřené z domova. WWOOFing je ale mnohem romantičtější. Je to totální návrat ke kořenům cestování.

Plahočíte se po lukách a polích, v uzlíčku zabalenou nabíječku na ajfoun a občas se někde necháte zaměstnat za skývu chleba a střechu nad hlavou. Kdysi se tomu říkalo nádeník a dnes je to tu zase, jen to není z chudoby. O mnoho víc cool se tomu říká WWOOFer.

Ať už chcete zachraňovat velryby, okopávat biobrambory v organických holínkách, nebo jen hledáte jednoduchou formu, jak na cestách úplně nevykrvácet, hledejte WOOFing / dobrovolničení.

Proč všechna práce v Latinské Americe vypadá jako vaření drog? Brazílie.

Níže předkládáme cenné rady, které pro Sláva nazdar výletu sepsal cestovatel Slávek Král (na fotce nahoře, kuřecí farma v Austrálii), který díky wwoofování podnikl už dvakrát cestu kolem světa:

Na jakých stránkách hledat?

Za svou práci jako WWOOfer nedostanete zaplaceno. Denně pracujete 4 až 6 hodin za ubytování, stravu a často něco navíc. Každá země má svoji wwoofingovou stránku, ale za její členství se platí. Lepší jsou tedy mezinárodní stránky jako workaway.com nebo helpx.net. Členství na takových stránkách je na dva roky a stojí kolem 800 Kč a jsou tam tisíce pracovních možností.

 Workaway.com 

Má nejzajímavější nabídky práce a taky se zaměřuje na atraktivní práci ve městech. Jenže díky tomu je i populárnější, a tím pádem jsou ty nezajímavější práce zabrány i roky dopředu.

 Helpx.net 

Tento server má sice horší grafiku, ale osobně s ním mám lepší zkušenosti. Nabízí převážně práci v hostelech a na organických farmách. Biofarmy jsou přesně to, co mě vždy zajímalo, a žít uprostřed džungle jen z rostlin, které si sami vypěstujete, je ojedinělý zážitek.

Výlet na Mordor z Pána Prstenů s kamarády, které jsme potkal při dobrovolničení v pivovaru na Novém Zélandu.
Každý kluk potřebuje traktor. Austrálie.

V Japonsku do lázní

Dobrovolničení je cesta, jak poznat jinou kulturu, a to nejen skrz turistická místa, ale přímo tím, že žijete s místňáky. Nejlepším příkladem je Japonsko, kde jsem dobrovolničil na bio rýžových polích. S japonskou rodinou jsem pracoval, jedl jejich typická jídla a spal v typickém japonském baráčku. Bylo to na vesnici, kde předtím turistu nikdy neviděli. A o to lepší pak byla i návštěva japonských termálních lázní nebo projíždění se po práci na malém kole po okolních zahradách nebo buddhistických chrámech.

Znáte někoho, kdo jede do zahraničí? Pošlete mu slevu 50 % na cestovní pojištění od našeho partnera AXA Assistance.

V Brazílii jsem vysekával džungli

Jako dobrovolník se prostě často stanete částí rodiny. Můj další příklad je z Brazílie. Tam jsem týden vysekával džungli, abych tam mohl zasadit ovocné stromy. Pak jsme to nechali zase zadžunglit. Tohle všechno totiž nebylo pro majitele pozemků, ale pro zvířata, která v džungli žijí. Majitelé farmy Veronica a Gyps byli tak nadšení z mojí práce, že po mně ten sad pojmenovali. Až tedy někdy pojedete do Brazílie, nezapomeňte se podívat do „Agrofloresta del Slavek“ kousek od Nova Petropolis.

Přesazování palem v Austrálii.
Australská džungle indoor.

Odpracoval jsem si vlastní ostrov

Každé dobrovolničení může mít i svůj bonus. Je dobré jít štěstí naproti. Často už při hledání místa zkouším různá klíčová slova jako pivovar, zvířata, bazén, kajak nebo čtyřkolky. Díky tomu se mi s kamarádem z Estonska podařilo dokajakovat na ostrov v Austrálii, který byl pouze pro nás. Stal jsem se včelařem, naučil jsem se řídit bagr, střílel jsem z brokovnice a mnoho dalšího.

Neomezeně piva

Další nezapomenutelné dobrovolničení pro mě bylo na Novém Zélandu v biopivovaru. Připravovali jsme zdejší Oktoberfest. Bylo nás 18 dobrovolníků z celého světa a pracovali jsme 6 hodin za ubytování, stravu a neomezeně piva. To chcete. Po práci jsme hráli chlastací hry, uspořádali karneval, grilovali jsme na pláži nebo podnikali malé výlety. Po měsíci, kdy už jsme se znali jako jedna rodina, jsme se vydali na společný výlet okolo Mordoru z natáčení Pána prstenů (Národní park Tongariro), který jsme za 4 dny společně obešli.

Náboženský festival v Kolumbii
Připravovali jsme tam jídlo.
Hotovo. Jedu dál.

Ne vždy jsem si dobrovolničení domlouval dopředu. Občas jsem jen tak zkoušel štěstí. Jdete okolo a zeptáte se, jestli nechtějí doma s něčím pomoct za oběd. A tak jsem třeba plel zahrádku paní na Havaji nebo pomáhal v kuchyni na festivalu náboženství v Kolumbii. Připravoval jsem i pivní festival v Boonville (USA) nebo jsem vypracovával Excell na zpracování daní pro kostel v Paraguayi.

Je to jen na vás. Chcete sedět doma a bojovat s nadváhou, nebo trochu pracovat a poznávat lidi?

Slávek Král

Vyznavač low-cost cestování (autostop, kempování, dobrovolničení) je na cestách střídavě už 5 let. Nedávno dokončil svoji druhou cestu kolem světa stopem. 100 000 km stopem, projel 53 zemí a ve 13 z nich pracoval.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK